IT-SELF Małgorzata Osipczuk, www.it-self.pl, www.terapia-par-wroclaw.com
Forum Reklama Kontakt

Portal Pomocy Psychologicznej

Czwartek 25 lipca 2024

Szukaj w książkach

Wszystkie książki...

Książki

Pamiętniki nerwowo chorego

Pamiętniki nerwowo choregoDaniel Paul Schreber

Wydawnictwo LIBRON

Pamiętniki nerwowo chorego wraz z suplementami i aneksem dotyczącym kwestii w jakich warunkach osobę uznaną za psychicznie chorą można trzymać w zakładzie leczniczym wbrew jej zadeklarowanej woli.

Książka ta adresowana jest do osób zainteresowanych meandrami życia psychicznego oraz wycieczką w głąb duszy ludzkiej i badaniem mordu, jaki się na niej dokonuje. Nie jest to publikacja przeznaczona tylko dla psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów, psychoanalityków czy prawników. W całym tekście i w historii tekstu mamy zapis i jego analizę. Nie może być inaczej - paranoja jest bowiem czymś, co w naturalny sposób ubiega się o opis, jako że sama w sobie jest czymś, co pozostaje oddzielone od symbolu. Tak więc formułując tezę, utrzymujemy ją przy życiu.

"Pamiętniki nerwowo chorego" stały się dla Zygmunta Freuda bodźcem do opisania i próby psychoanalitycznego rozumienia procesu paranoi. Książka ta stanowi autobiograficzny zapis sporządzony przez osobę uznaną przez psychiatrię za "paranoika". Ale cóż to znaczy, czy też, cóż to nam mówi o kimś?

Bartosz Puk

Jedno z najważniejszych biograficznych świadectw w dziejach psychoanalizy.

Alexander Kluy, Frankfurter Rundschau

"Pamiętniki nerwowo chorego" to osobliwa książka, jedyna w swoim rodzaju prezentacja psychozy, literacki portret paranoi. Jest warta przeczytania, bo uświadamia, jak cienka jest granica pomiędzy normalnością a szaleństwem.

Luebecker Nachrichten

Gdyby wszystko nie było tak godne uwagi, Schreber nie zachowałby w zakamarku swej psychotycznej duszy cudownego daru opiewania swych doznań tak przenikliwie i poetycko, że czytelnikowi staje się on prędko drogim przyjacielem. "Pamiętniki nerwowo chorego" to wielka, nieomal święta księga wątpliwości.

Der Standard

"Pamiętniki nerwowo chorego" zostały uznane za jedną ze stu najlepszych książek literatury faktu XX wieku.

<< powrót

Wszystkie książki...

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2024 Psychotekst.pl