IT-SELF Małgorzata Osipczuk, www.it-self.pl, www.terapia-par-wroclaw.com
Forum Reklama Kontakt

Portal Pomocy Psychologicznej

Piątek 19 lipca 2024

Szukaj w portalu

Wszystkie strony...

REGULAMIN czata OGÓLNEGO PSYCHOTEKST

Pokój do rozmów bez obecności specjalisty 24 godziny na dobę.

1. Po co nam jakiś regulamin? Czyli o co chodzi w tym czacie

Czat Psychotekstu jest miejscem, gdzie spotykamy się my - ludzie czujący, że życie bywa dla nich po prostu za trudne, często nieśmiali, zalęknieni, niepewni siebie i zawstydzeni własną słabą co dzień kondycją.

Jesteśmy tu anonimowi: wchodzimy pod wybranym pseudonimem (nickiem) i szanujemy własną anonimowość nie traktując czata jako miejsca do wypytywania, obgadywania ani zabawiania się poprzez ciągłe puste flirty.

Tego regulaminu nie narzuciły nam władze Psychotekstu - zaproponowała go grupa stałych bywalców czata, ceniących sobie to miejsce i chcących je zachować jako cichy zakątek, gdzie na nowo przybyłych czeka zwykle filiżanka kawy/herbaty od Neo, cierpliwość, życzliwość i szansa na wysłuchanie.

Prosimy więc - zanim do nas dołączysz, poświęć minutę ze swego dnia czy nocy na przeczytanie zawartych tu zasad, a wchodząc na czata szanuj je, żeby było nam tutaj wszystkim dobrze, serdecznie i bezpiecznie.

To jest szczególne miejsce - dobrze, że tu trafiłeś :)

2. Uszanuj! Czyli o co prosimy czatowiczów
 • Nie traktuj ogólnego czata jako miejsca do prywatnych rozmów "jeden na jeden" na tematy, o których możesz pogadać ze znanym Ci czatowiczem w realu, w pubie czy na ulicy. Do takich rozmów wykorzystaj dostępne na czacie prywatne, "szeptane" okienka. Nie podawaj na ogólnym informacji o charakterze osobistym, takich jak adres czy numer telefonu - czy to własny, czy cudzy.
 • Zwróć uwagę na nowych czatowiczów. Pozdrów ich, gdy przychodzą i zachęć do odezwania się, bo może czują się źle lub nie wiedzą, jak się podzielić swoim problemem, jak opowiedzieć o sobie.
 • Nie przeszkadzaj w czatowaniu innym - w rozmowie prowadzonej przez pięć osób naraz można się pogubić, a nie cokolwiek przekazać. Uszanuj zwłaszcza sytuację, gdy ktoś opowiada akurat o sobie - nie wciskaj wtedy pytania o dobry pensjonat w górach. Poczekaj, przyjdzie i Twoje pięć minut.
 • Nie pisz tylko po to, żeby zwrócić na siebie uwagę. Nie wpisuj zdań typu "No co za świat! Ja się po prostu od tych kobiet nie mogę opędzić!" Gratulujemy popularności, ale nie oznajmiaj o tym całemu światu i czatu.
 • Nie obśmiewaj, jeśli ktoś pisze pomału, z trudnością, nieskładnie i z błędami. Poszanuj poziom wykształcenia, dysleksję i wszelkie inne trudności w wypowiadaniu się zauważane u innych czatowiczów.
 • Nie drwij z czyjegoś problemu, nawet jeśli wydaje Ci się błahy. Jeśli nie umiesz pomóc, nie odpowiadaj na siłę. Nigdy nie dołuj bardziej!
 • Nie nawołuj do samobójstwa, nawet jeśli uważasz je za jedyne rozwiązanie dla siebie.
 • Nie odradzaj leczenia u psychiatry czy terapeuty, nawet jeśli sam uważasz je za nieskuteczne.
 • Nie wchodź na czata na wciąż nowych nickach - najlepiej wybierz jeden i trzymaj się go. W ten sposób zostaniesz lepiej zapamiętany i sam zapamiętasz tych, do których możesz chcieć wrócić. Czyż nie jest miło usłyszeć: "O, , miło Cię znowu widzieć"?
3. Daruj sobie od razu! Czyli za co można opuścić czat
 • DUŻE LITERY - Nie pisz wyłącznie dużymi literami (Caps Lock), bo wygląda na to, że wrzeszczysz.
 • Wulgaryzmy - Za ich używanie zostaniesz wyproszony przez operatora. Jeśli odczuwasz potrzebę wyżycia się słownie, przejdź do innego czatowego pokoju, w którym możesz to robić bezkarnie.
 • Seks, flirt i podryw - Nie są tematami tego czata i nie będą tolerowane. Uznajemy i chylimy czoła nad życiową wartością seksu i flirtu, ale nie spotykamy się tutaj by rozprawiać o własnym pięknie, wdziękach Jolki z klatki obok czy (to, niestety, cytat z naszej czatowej historii) "służeniu damie laską". Są liczne portale stworzone specjalnie w tych celach - serdecznie je polecamy.
 • Flood, czyli zalew - Nie zaśmiecaj ogólnego zbyt dużymi partiami tekstu ani zbyt dużą liczbą obrazków. Zachowaj umiar w używaniu emotikonek, czyli znaków uśmiechu :), smutku :(, rozbawienia lol i tym podobnych. Pewnie miałeś takie dni, kiedy wkurzał Cię mocno czyjś beztroski optymizm - dziś taki dzień może mieć kto inny.
4. Ale, panie władzo! Czyli co robi operator

Zadaniem operatora (czyli naszego opa) jest czuwanie nad przebiegiem rozmów na czacie. Op ma pomagać tym czatowiczom, którzy mają problemy techniczne i to właśnie on usuwa z czata osoby nie przestrzegające norm.

 • Zanim zostaniesz usunięty za nadużycia, op powinien CI zwrócić choć raz uwagę na ogólnym. Uszanuj jego ostrzeżenie i zastosuj się do niego, jeśli chcesz czatować dalej.
 • Op "rozdaje kolorki", czyli przyznaje kolor na nicka osobom, które wykazały się na czacie zaangażowaniem w pomoc innym, są stałymi, znanymi czatowiczom i wyczekiwanymi przez nich bywalcami. Kolorek jest nagrodą, przywilejem, ale nie prawem. Nie dopraszaj się - poczekaj, aż go dostaniesz. Radość będzie większa.
 • Pamiętaj, że op to też człowiek. Jemu też może się zdarzyć pomyłka lub gorsz dzień. Jeśli ją wychwycisz, zwróć uwagę spokojnie, nie atakując osoby opa ani jego pracy. Zastrzeżenia co do działania opa przekaż mu raczej na privie, nie rozpalając umysłów zajętych ogólną rozmową.
 • Pomagaj czasem opowi. Pamiętaj, że będąc operatorem jest jednocześnie aktywnym uczestnikiem czata. Weź pod uwagę i to, że część z nas klika pracując, a więc nie poświęca czatowi całej swej cennej uwagi. Jeżeli na ogólnym dzieje się coś złego, a op nie reaguje, zapukaj do niego prywatnie i poinformuj, jaki jest problem.
 • "A jak mam rozpoznać opa"? Nie musisz go wcale znać. Zapukaj po prostu do dowolnego czatowicza mającego kolorek. Kolorki mają stali bywalcy, którzy pewnie będą znać drogę do "Pana Władzy"... Ale coś ci jednak zdradzimy: niektórzy nasi opowie po prostu kochają czerwień:)
5. Finał, czyli trzy zdania od naszych opów:

Na czacie przebywają ludzie, którzy mają uczucia, a uczuć ludzkich nie należy ranić. Wyrażając kontrowersyjne, krzywdzące poglądy, wybierając niestosowny nick (zawierający np. wulgaryzm czy odniesienia do religii), wpisując agresywne czy drwiące wypowiedzi obrażasz innych, ranisz ich uczucia. Miej sumienie i kieruj się nim, to nie boli.

Do zobaczenia na czacie Psychotekstu!

AKCEPTUJE REGULAMIN - WEJŚCIE

<< powrót

Wszystkie strony...

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2024 Psychotekst.pl