IT-SELF Małgorzata Osipczuk, www.it-self.pl, www.terapia-par-wroclaw.com
Forum Reklama Kontakt

Portal Pomocy Psychologicznej

Środa 20 stycznia 2021

Szukaj w artykułach

Wszystkie artykuły...

Artykuły

Psychoterapia po ludzku – fragment wprowadzenia do książki

Autor: Stowarzyszenie INTRO

Źródło: www.psychotekst.pl

Książka ta powstała z myślą o Tych, którzy cierpią i szukają Drogi do Zmiany. Adresujemy ją do osób, które rozważają pomysł podjęcia psychoterapii lub mają za sobą nieudaną jej próbę. W sposób szczególny poświęcamy tę książkę tym, którzy kiedykolwiek czuli się źle potraktowani lub zranieni przez psychoterapeutów, jak również tym, którzy zastanawiają się, jak tego uniknąć.

Duża część naszych rozważań dotyczy kwestii bezpieczeństwa i etycznego traktowania klientów psychoterapii. Opisujemy w tym e-booku zagadnienia związane z terapią osób dorosłych, świadomie pomijając kwestie dotyczące form oraz specyfiki pomagania dzieciom i młodzieży. Są to niewątpliwie ważne tematy, jednak zbyt rozległe, by pomieścić je w jednej publikacji.

Nakreślamy rodzaje psychoterapii i jej metody. Pragniemy, Drogi Czytelniku, abyś wiedział więcej niż teraz o tym, jak może wyglądać gabinet terapeuty, jak może przebiegać spotkanie i współpraca – niezależnie od tego, czy postanowisz skorzystać z terapii indywidualnej czy grupowej, w parze czy też wraz ze swoją rodziną. Wspominamy również o terapii przez Internet, jednakże nie rozważając tu kontrowersji z nią związanych. Jeśli zaciekawi Cię taka forma kontaktu terapeutycznego, to możesz zajrzeć do naszej wcześniejszej publikacji E-pomoc: Psychologiczna pomoc w Internecie – teoria i praktyka (http://www.psychotekst.pl/strona.php?nr=31).

W niniejszej publikacji koncentrujemy uwagę na osobie i działaniu psychoterapeuty, próbując wskazać, co jest etyczne i bezpieczne w jego postępowaniu i jaka postawa specjalisty wpływa pozytywnie na efekt terapii. Starałyśmy się zobrazować, działania psychoterapeutów, które mogą lub powinny budzić wątpliwości; pokazałyśmy także sposoby radzenia sobie w takich sytuacjach.

Nie jest to opracowanie naukowe. Nie znajdziesz tu, Czytelniku, analiz statystycznych ani rozważań na temat skuteczności psychoterapii z powoływaniem się na odpowiednie badania. Naszym zamiarem było opowiedzenie o psychoterapii w sposób przystępny, a jednocześnie wychodzący poza to, co o tej metodzie pomocy zwykło się mówić.

Chcemy opowiedzieć o psychoterapii jako osoby pracujące tą metodą i uczące się różnych jej odmian. Pisałyśmy tego e-booka wspólnie w gronie 10 osób mających w tej dziedzinie różnorodne doświadczenia zarówno zawodowe, jak i osobiste. Chciałyśmy też pokazać psychoterapię doświadczaną przez tych, którzy jej zawierzyli.

Na łamach tej książki znajdziesz, Drogi Czytelniku, m.in. wywiady udzielone przez 8 psychoterapeutów z 8 różnych nurtów terapii. To osoby, które wiele lat spędziły w „fotelu terapeuty”, mając przed sobą ludzi cierpiących na różne dolegliwości, wydobywających się z różnych kryzysów.

To specjaliści uczący młodsze pokolenia swoich kolegów po fachu. Dzięki ich uprzejmości, będziesz mógł, Czytelniku, przekonać się, jak duży wybór stoi przed Tobą. Różnorodność podejść terapeutycznych sprawia, że masz wachlarz możliwości, spośród których możesz wybrać to, co jest Ci najbardziej potrzebne, najlepiej pasuje do Ciebie i Twoich oczekiwań.

Wybrałyśmy tych 8 nurtów ze względu na ich popularność na polskim gruncie. Oczywiście nie wyczerpują one listy stosowanych w terapii podejść. Niektóre z modnych nurtów pomocy pominęłyśmy z uwagi na ich kontrowersyjność w samym środowisku specjalistów. W pisaniu tej książki uczestniczyły też osoby znające psychoterapię z tego „drugiego fotela” – fotela klienta. Każda z nas, autorek, doświadczyła w jakiś sposób psychoterapii „na własnej skórze”, co było dla nas sporą inspiracją w pisaniu, ale to, co uważamy za szczególnie cenne, to wzbogacenie tej publikacji przez osoby, które nie są z zawodu pomagającymi i przeszły przez własną psychoterapię bądź są w jej trakcie. Ich relacje pomogły nam zobrazować poruszane tematy, tchnęły też emocjonalny autentyzm w naszą opowieść. Stały się jednocześnie świadectwem siły psychoterapii – tej właściwie poprowadzonej.

Zdecydowałyśmy, by książka ta była dostępna nieodpłatnie i w formie najbardziej dostępnej czyli elektronicznej (e-booka) – tak, by więcej osób mogło po nią sięgnąć. Jeśli uznasz, Czytelniku, że warto ją wydrukować i komuś przekazać – prosimy, zrób to bez wahania. Podaj link do tej strony internetowej komuś, kto rozważa podjęcie psychoterapii, jeśli zaufałeś sam tej treści.

Książka nie powstała dla finansowego zysku, ale po to, by szerzyć wiedzę. Jeśli chcesz nam w tej misji pomóc – będziemy Ci wdzięczne.

Psychoterapia wzbudza różne emocje, niekiedy skrajne: od zachwytu po potępienie, od cynicznej niewiary po nadzieję w magiczną moc. Zdajemy sobie sprawę, że za większością emocji stoi po prostu brak wiedzy i społeczne fałszywe wyobrażenia. Psychoterapeuci rzadko opowiadają o terapii, a filmowcy nader często tworzą jej obraz mający niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Krok w psychoterapię nie jest krokiem łatwym i jeśli się na niego zdecydujesz, to w naturalny sposób wejdziesz do gabinetu terapeuty pod jedną rękę z Lękiem, a pod drugą – z Odwagą.

Czytelniku, nie chcemy Ci odebrać żadnego z tych uczuć. Chcemy jedynie oświetlić Ci drogę, gdy będziesz wybierał właściwe Drzwi.

Autorki

E-book "Psychoterapia po ludzku"

Bezpłatny poradnik dla klientów psychoterapii - podstawowa wiedza, metody, zasady etyczne, bezpieczeństwo, relacje klientów i wywiady z terapeutami 8 nurtów.
Wyjątkowa publikacja Stowarzyszenia INTRO do darmowej dystrybucji.

Pobierz plik PDF - 7 Mb

Program dofinansowany przez MINISTERSTWO PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich

Źródło: www.psychotekst.pl

(publikacja: 2011-11-30)

<< powrót

Wszystkie artykuły...

Wolni od Przemocy

Książki

Złożony zespół stresu pourazowegoZłożony zespół stresu pourazowego

Arielle Schwartz
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Krytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodziceKrytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodzice

David M. Allen
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

DogoterapiaDogoterapia

Kasper Sipowicz, Tadeusz Pietras, Edyta Najbert
Wydawnictwo Naukowe PWN

Zawód psycholog. Regulacje prawne i etyka zawodowaZawód psycholog. Regulacje prawne i etyka zawodowa

Dorota Bednarek
Wydawnictwo Naukowe PWN

Profilowanie kryminalneProfilowanie kryminalne

Scotia J. Hicks, Bruce D. Sales
Wydawnictwo Naukowe PWN

Przekleństwo perfekcjonizmu. Dlaczego idealnie nie zawsze oznacza najlepiejPrzekleństwo perfekcjonizmu. Dlaczego idealnie nie zawsze oznacza najlepiej

Malwina Huńczak
Wydawnictwo Samo Sedno

Komunikacja niewerbalna. Autoprezentacja, relacje, mowa ciałaKomunikacja niewerbalna. Autoprezentacja, relacje, mowa ciała

Monika Maj-Osytek
Wydawnictwo Samo Sedno

Najwybitniejsze kobiety w psychologii XX wiekuNajwybitniejsze kobiety w psychologii XX wieku

Sibylle Volkmann-Raue, Helmut E. Lück
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Zrozumieć dziecko wykorzystywane seksualnieZrozumieć dziecko wykorzystywane seksualnie

Magdalena Czub
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

BĄDŹ NAJLEPSZĄ WERSJĄ SIEBIEBĄDŹ NAJLEPSZĄ WERSJĄ SIEBIE

Adams Linda
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

I ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE. Jak zbudować związek idealny?I ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE. Jak zbudować związek idealny?

Willard F. Harley jr
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

DIAGNOZA W SOCJOTERAPII. Ujęcie psychodynamiczneDIAGNOZA W SOCJOTERAPII. Ujęcie psychodynamiczne

Wilk Maciej
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

PEDOFILIA. 30 wywiadów z pedofilamiPEDOFILIA. 30 wywiadów z pedofilami

Douglas W. Pryor
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

W PUŁAPCE MYŚLI Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiemW PUŁAPCE MYŚLI Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem

Steven C. Hayes, Spencer Smith
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Nieśmiałość. Zmień myślenie i odważ się być sobąNieśmiałość. Zmień myślenie i odważ się być sobą

Magdalena Staniek
Wydawnictwo Samo Sedno

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2021 Psychotekst.pl