IT-SELF Małgorzata Osipczuk, www.it-self.pl, www.terapia-par-wroclaw.com
Forum Reklama Kontakt

Portal Pomocy Psychologicznej

Czwartek 26 listopada 2020

Szukaj w artykułach

Wszystkie artykuły...

Artykuły

Kiedy spowodowanie wypadku drogowego jest przestępstwem?

Autor: Mateusz Pietraszewski

Źródło: www.psychotekst.pl

Niestety często zdarza się, że dochodzi do różnego rodzaju zdarzeń na drodze, w których ma miejsce zniszczenie mienia, a czasami także poszkodowane są inne osoby. W wyniku takiego sprawca wypadku może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Wypadek drogowy stanowi tzw. czyn przepołowiony (patrz osobny artykuł na ten temat). Oznacza to, że to, czy dane zdarzenie drogowe zakwalifikujemy jako przestępstwo, czy wykroczenie, zależy od jego skutków.

I tak, jeżeli w wyniku wypadku doszło jedynie do uszkodzenia mienia (najczęściej chodzi o uszkodzenie innego pojazdu - tzw. kolizja czy uszkodzenie infrastruktury drogowej), wówczas zawsze mamy do czynienia jedynie z wykroczeniem, nawet jeżeli straty materialne będą bardzo duże (np. kierowca tira "wjedzie" do leżącego w pobliżu drogi domu i zniszczy go doszczętnie). Oznacza to, że sprawca kolizji poniesie odpowiedzialność na podstawie Kodeksu wykroczeń (podobnie jak np. za przekroczenie prędkości), tzn. dostanie mandat lub (np. w razie odmowy jego przyjęcia) zostanie przeciwko niemu skierowany tzw. wniosek o ukaranie do sądu.

Natomiast jeżeli w wyniku wypadku ucierpi jakaś osoba trzecia (poza sprawcą wypadku), to możemy mieć do czynienia z przestępstwem. Granicą oddzielającą przestępstwo od wykroczenia jest w takim przypadku doznanie przez pokrzywdzonego obrażeń (naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia) powyżej 7 dni. Poniżej tego okresu (np. w wyniku wypadku osoba pokrzywdzona doznała tylko lekkich siniaków lub zadrapań; są to tzw. lekkie obrażenia ciała) będziemy mieli do czynienia z wykroczeniem.
Dodać trzeba, że nie zawsze samo przebywanie na zwolnieniu lekarskim powyżej 7 dni oznacza, że doszło do popełnienia przestępstwa. W praktyce o charakterze danych obrażeń decyduje powołany przez organy ścigania biegły z zakresu medycyny sądowej.

Reasumując, przestępstwem jest spowodowanie wypadku drogowego, w wyniku którego inna osoba doznała naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia na czas powyżej 7 dni. Oczywiście, przy poważniejszych skutkach wypadku (np. śmierć pokrzywdzonego czy spowodowanie u niego tzw. ciężkich obrażeń ciała) także mamy do czynienia z przestępstwem, i to zagrożonym wyższą karą.

Jeżeli doszło do wystąpienia tzw. średnich obrażeń ciała (tj. trwających powyżej 7 dni, lecz niebędących ciężkimi obrażeniami), a pokrzywdzonym jest osoba najbliższa dla sprawcy (np. dziecko, brat i siostra, rodzice), wówczas ściganie przestępstwa spowodowania wypadku drogowego następuje na jej wniosek (przykład: żona jadąca obok męża jako pasażerka, wskutek spowodowanego przez niego wypadku doznała średnich obrażeń ciała. Od jej wniosku zależeć będzie, czy mąż poniesie odpowiedzialność karną za wypadek). Zasada ta nie ma zastosowania, gdy doszło do ciężkich obrażeń ciała. Wówczas, nawet jeżeli poszkodowana osoba najbliższa nie chce postępowania karnego wobec sprawcy, i tak postępowanie będzie się toczyć z urzędu.

Sprawcą wypadku może być nie tylko kierujący pojazdem mechanicznym (np. samochodem, autobusem, traktorem), ale w zasadzie każdy uczestnik ruchu drogowego, w tym kierujący rowerem czy pieszy.

Poza tym nie każdy wypadek jest przestępstwem - trzeba wykazać, że dana osoba naruszyła (choćby nieumyślnie) zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym.projekt Stowarzyszenia "Intro" DO PEŁNI SIŁ dofinansowany z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej przez Ministerstwo Sprawiedliwości

Źródło: www.psychotekst.pl

(publikacja: 2013-09-11)

<< powrót

Wszystkie artykuły...

Wolni od Przemocy

Książki

Złożony zespół stresu pourazowegoZłożony zespół stresu pourazowego

Arielle Schwartz
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Krytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodziceKrytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodzice

David M. Allen
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

DogoterapiaDogoterapia

Kasper Sipowicz, Tadeusz Pietras, Edyta Najbert
Wydawnictwo Naukowe PWN

Zawód psycholog. Regulacje prawne i etyka zawodowaZawód psycholog. Regulacje prawne i etyka zawodowa

Dorota Bednarek
Wydawnictwo Naukowe PWN

Profilowanie kryminalneProfilowanie kryminalne

Scotia J. Hicks, Bruce D. Sales
Wydawnictwo Naukowe PWN

Przekleństwo perfekcjonizmu. Dlaczego idealnie nie zawsze oznacza najlepiejPrzekleństwo perfekcjonizmu. Dlaczego idealnie nie zawsze oznacza najlepiej

Malwina Huńczak
Wydawnictwo Samo Sedno

Komunikacja niewerbalna. Autoprezentacja, relacje, mowa ciałaKomunikacja niewerbalna. Autoprezentacja, relacje, mowa ciała

Monika Maj-Osytek
Wydawnictwo Samo Sedno

Najwybitniejsze kobiety w psychologii XX wiekuNajwybitniejsze kobiety w psychologii XX wieku

Sibylle Volkmann-Raue, Helmut E. Lück
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Zrozumieć dziecko wykorzystywane seksualnieZrozumieć dziecko wykorzystywane seksualnie

Magdalena Czub
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

BĄDŹ NAJLEPSZĄ WERSJĄ SIEBIEBĄDŹ NAJLEPSZĄ WERSJĄ SIEBIE

Adams Linda
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

I ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE. Jak zbudować związek idealny?I ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE. Jak zbudować związek idealny?

Willard F. Harley jr
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

DIAGNOZA W SOCJOTERAPII. Ujęcie psychodynamiczneDIAGNOZA W SOCJOTERAPII. Ujęcie psychodynamiczne

Wilk Maciej
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

PEDOFILIA. 30 wywiadów z pedofilamiPEDOFILIA. 30 wywiadów z pedofilami

Douglas W. Pryor
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

W PUŁAPCE MYŚLI Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiemW PUŁAPCE MYŚLI Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem

Steven C. Hayes, Spencer Smith
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Nieśmiałość. Zmień myślenie i odważ się być sobąNieśmiałość. Zmień myślenie i odważ się być sobą

Magdalena Staniek
Wydawnictwo Samo Sedno

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2020 Psychotekst.pl - Psychotekst.com