IT-SELF Małgorzata Osipczuk, www.it-self.pl, www.terapia-par-wroclaw.com
Forum Reklama Kontakt

Portal Pomocy Psychologicznej

Czwartek 25 lipca 2024

Szukaj w książkach

Wszystkie książki...

Książki

Kat miłości

Kat miłościIrvin D. Yalom, (przekład Małgorzata Jalocho)

Wydawnictwo Jacek Santorski & Co

Każde opowiadanie mówi o spotkaniu pacjenta z psychoterapeuta. Spotykamy się z problemami ludzkimi starymi jak świat: śmierć bliskich, depresja, samotność, impotencja, seksoholizm. Poznajemy także niesamowite historie zaburzeń psychicznych i obserwujemy fascynującą drogę wspólnej pracy terapeuty z pacjentem.

Jest to zbiór opowiadań napisanych przez psychiatrę i psychoterapeutę egzystencjalnego Irvina Yaloma. Każde opowiadanie mówi o spotkaniu pacjenta z psychoterapeuta. Pojawiają się typowe problemy: rozpacz po śmierci bliskiej osoby, depresja, lek, samotność, huśtawka nastrojów, impotencja czy seksoholizm. Okazuje się, że u podstaw każdego z tych, dość przecież powszechnych zaburzeń, kryją się tak naprawdę leki sięgające podstaw ludzkiej egzystencji.

Każdy z pacjentów jest dla pomagacza ciekawa księga, która pragnie poznać i zrozumieć, a każda terapia jest podrożą w nieznane, która może doprowadzić do celu - wyzdrowienia, ale równie dobrze może prowadzić na manowce. Nie jest to książka tylko dla pacjentów i terapeutów. W każdym opowiadaniu, autor porusza problem, który może dotyczyć każdego z nas. W tytułowym, pt. "Kat miłości" pacjentka jest 70-letnia kobieta, która żyje wspomnieniem romansu z terapeuta sprzed kilkunastu lat. Wydaje jej się, ze to była jedyna miłość jej życia, mimo ze uwielbiany przez nią terapeuta nie chce już nawet odpowiadać na jej telefony.

Niektóre z jego opowiadań są wręcz niesamowite, jak np. "Monogamia terapeutyczna". Opowiada w nim historie rozdwojonej osobowości Marge. Marge Jeden jest nienawidzącą się, jąkającą i popadającą w długotrwałe depresje chora osoba. Marge Dwa jest piękną i pewna siebie, czarującą i uwodzicielska kobieta. Dwie osoby w jednej i fascynujący opis walki Yaloma o przywrócenie jedności tym dwóm Marge.

W innej opowieści "To nie ona powinna umrzeć" bohaterką jest Penny, która straciła swoja ukochana jedenastoletnia córkę. Penny, pochodząca z patologicznej, rozbitej rodziny przez cale życie marzyła o stworzeniu prawdziwej rodziny dla siebie, jednak jej ukochana córka zmarła na białaczkę, a mąż opuścił ją dwa lata później. Penny od czasu śmierci córki żyła tylko wspomnieniami o niej, zaniedbując dwóch pozostałych synów, szesnastoletniego Brenta i dziewiętnastoletniego Jima. Dzięki terapii Penny stopniowo uwalnia się od wspomnień o córce i próbuje odbudować związek z synami.

Książka jest napisana żywym i plastycznym językiem, nie jest tekstem naukowym, a raczej fascynującą powieścią psychoterapeutyczna. Autor wykazuje, że w życiu każdego z nas pojawiają się pewne nieubłagane fakty życia, z którymi musimy się skonfrontować: nieuchronność śmierci, wolność do kształtowania swojego życia, nasza samotność i brak narzucającego się sensu życia. Yalom przytacza także i interpretuje w błyskotliwy sposób sny swoich pacjentów. Jego interpretacje czynią z nielogicznych marzeń sennych klucz do zrozumienia konfliktów przezywanych przez pacjentów.

Książka po prostu dla wszystkich......

<< powrót

Wszystkie książki...

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2024 Psychotekst.pl