IT-SELF Małgorzata Osipczuk, www.it-self.pl, www.terapia-par-wroclaw.com
Forum Reklama Kontakt

Portal Pomocy Psychologicznej

Czwartek 25 lipca 2024

Szukaj w książkach

Wszystkie książki...

Książki

Przezwyciężyć depresję

Przezwyciężyć depresjęPapolos Demitri, Papolos J., (przekład Brelik,W.Grabarczyk)

Dom Wydawniczy Rebis

Zaburzenia afektywne są przysłowiową "grypą psychiatrii", jedna na pięć rodzin odczuwa ich działanie. Książka traktuje nie tylko o depresji, ale także o psychozie maniakalno-depresyjnej. Autorzy przybliżają świat ludzi oscylujących między okresami nadaktywności, maniakalnym podnieceniem i poczuciem omnipotencji, a okresami przygnębienia, apatii, poczucia winy i niezdolności do doświadczania przyjemności, a nawet normalnego myślenia.

Studiując ten poradnik można wiele się dowiedzieć o diagnozowaniu i różnicowaniu zaburzeń nastroju od innych chorób. Autorzy omawiają także przyczyny chorób afektywnych (komunikacja międzykomórkowa, hipoteza amin biogennych, białko G, wpływ soli litu i ECT, zaburzenia hormonalne, teorie wyuczonej bezradności). Pacjenci i ich rodziny skorzystają wiele z rozdziału poświęconego farmakologicznemu leczeniu chorób afektywnych: terapia litem, leki przeciwpsychotyczne, leki przeciwmaniakalne, leki przeciwdepresyjne (trójpierścieniowe, inhibitory MAO, osławiony Prozac, bupropion), terapia elektrowstrząsowa.

Przedstawione są także wybrane zagadnienia dotyczące sezonowych zaburzeń afektywnych, zaburzeń nastroju u dzieci i osób w wieku podeszłym oraz u kobiet w ciąży. Autorzy starają się naszkicować także problemy rodzin borykających się z chorobą bliskiej im osoby, dodając jednocześnie propozycje radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.

To z pewnością ważne źródło wiedzy dla pacjentów dotkniętych depresją i psychozą maniakalno-depresyjną, a także dla ich bliskich. Autorzy rozwiewają wiele mitów, które narosły wokół zaburzeń nastroju. pokazują jak można żyć z tą chorobą.

<< powrót

Wszystkie książki...

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2024 Psychotekst.pl