IT-SELF Małgorzata Osipczuk, www.it-self.pl, www.terapia-par-wroclaw.com
Forum Reklama Kontakt

Portal Pomocy Psychologicznej

Środa 20 stycznia 2021

Szukaj w portalu

Wszystkie strony...

KONKURS "JAK RADZIĆ SOBIE Z LĘKIEM U DZIECKA?" - nagrodzone prace

KONKURS "JAK RADZIĆ SOBIE Z LĘKIEM U DZIECKA?" - nagrodzone prace

9 czerwca zakończyliśmy przyjmowanie prac na konkurs dotyczący dziecięcych lęków. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału w konkursie i zaangażowanie w wykonanie prac. Nagrody, czyli zestawy książek z Programu "Zaradny Kot" oraz "Lęk" wyślemy pocztą. Gratulujemy laureatom, a poniżej prezentujemy wyróżnione prace.

Mam młodszą siostrę

Mam młodszą siostrę. W tej chwili ma 12 lat. Kilka lat temu bała się spać w swoim pokoju. Przychodziła do rodziców i jak malutkie dziecko chciała spać razem z nimi. Rodzice specjalnie nie dopytywali czemu nie śpi w swoim pokoju. Pewnego wieczoru odkryłam, że przyczyną strachu jest drzewo stojące za oknem. Przysłonięcie okna roletą i drzewo za oknem oświetlone latarnią okazało się być niezbyt przyjemnym widokiem - zwłaszcza gdy wiatr był mocniejszy.

Wzięłam wieczorem siostrę do jej pokoju i spytałam wprost; czy właśnie tego drzewa się boi.
Nic nie odpowiadając przytaknęła mi i spuściła głowę jakby była czemuś winna. Zaproponowałam więc Oli, że mogłybyśmy przestawić łóżko, tak by nie widziała okna na wprost gdy zasypia i gdy się w nocy budzi. Przestawiłyśmy całkowicie łóżko. Ola od razu ochoczo została sama w swoim pokoju. Chciałam ją nauczyć, że może warto czasem spojrzeć z innej perspektywy. Od tego czasu moja siostra śpi sama i niczego się nie boi w swoim pokoju.

BAJKA O DZIELNYM ANTKU

Dawno dawno temu, za siedmioma górami i za siedmioma lasami było sobie królestwo Odwaga. Mieszkańcy tego królestwa byli bardzo odważni i dzielni. Nigdy niczego się nie bali. Lubili wyprawiać się na długie podróże, podczas których poznawali leżące dalej miasta i miasteczka. Zawsze z podróży przywozili piękne rzeczy, skarby i dużo historii o obcych krajach i ich mieszkańcach, które opowiadali sobie w długie wieczory. Obok królestwa Odwaga leżało królestwo Uśmiech. Mieszkańcy tego królestwa byli zawsze radośni, cieszyli się z każdego dnia i każdej małej przyjemności. Czasem zdarzyło im się zasmucić, ale wtedy szybko odnajdowali w sobie nową siłę, nowy powód do radości i znów byli szczęśliwi i weseli. Dużo tam było radości i śmiechu. Mieszkańcy Uśmiechu i Odwagi często odwiedzali się nawzajem i bardzo się lubili. Wspólnie urządzali zabawy, coroczne festyny. To były piękne czasy. Aż do pewnego pamiętnego dnia...

Tego dnia w królestwie Uśmiech pojawił się straszny Potwór, ziejący ogniem. Potwór miał cztery pary oczu, po jednej na każdą stronę świata, i kilku par łap do chwytania śmiałków, którzy odważą się zakłócić jego spokój. Miał dziwną zdolność - kiedy tylko ktoś znalazł się obok niego, straszny stwór wysysał z niego całą odwagę, a z nią - całą radość i spokój. Potwór żywił się radością i spokojem ludzi.

Wszyscy mieszkańcy Uśmiechu przerażeni rozpierzchli się w popłochu. Część z nich schroniła się w Mieście Odwaga, prosząc jego dzielnych mieszkańców, by pomogli im wygnać strasznego stwora. Król Odwagi, obawiając się, że Potwór niebawem sięgnie i po jego królestwo, obwieścił wszystkim mieszkańcom: "Ten, kto odważy się stanąć przed Potworem i pokona jego straszną moc, otrzyma w nagrodę rękę królewny". Wielu próbowało podjąć się tego zadania. Najbardziej odważni ruszali do Uśmiechu, uzbrojeni w tarcze i miecze, ale za każdym razem wracali smutni, wystraszeni, bez mieczy i tarcz. Żaden z nich nie zdobył się na to, by walczyć z Potworem. Jedni uciekali, gdy tylko usłyszeli, jak Potwór się zbliża, inny chowali się i zastygali w bezruchu, by uciec, kiedy tylko Potwór się oddali. Lęk ogarnął królestwo Odwaga. Jego mieszkańcy jeden po drugim, tracili swoją słynną odwagę. Po jakimś czasie żaden z najdzielniejszych mieszkańców Odwagi nie chciał zmierzyć się z potworem.

Pewnego dnia, przed Królem stanął dzielny Antek. Nie miał zbroi, ani miecza. Król zawołał: "Chłopcze, nie lękasz się strasznego Potwora? Nie tacy jak Ty próbowali z nim się zmierzyć!". "Nie lękam się Panie, pozwól mi stanąć z nim do walki" odparł chłopiec. Król dał wiec Antkowi miecz i tarczę i wskazał mu drogę, jaką najszybciej trafi do kryjówki potwora i pożegnał go, życząc szczęścia w walce z Potworem i prędkiego powrotu do królestwa.

Dzielny Antek ruszył do królestwa Uśmiech. Wędrował trzy dni i trzy noce. Mijał rozległe pola, srebrzyste strumyki i słoneczne łąki. Im bliżej do Uśmiechu, tym robiło się ciemniej i straszniej. Trzeciego dnia Antek dotarł do królestwa Uśmiech. Mijał opustoszałe i wyludnione ulice. Wołał głośno "Jest tu kto?", ale odpowiadało mu tylko echo "kto...kto...kto...". Zaczął wiec śpiewać i pogwizdywać, by dodać sobie odwagi, bo czuł, że jest już blisko celu swojej wędrówki. Gdy zapadł zmierzch, Antek dotarł do lasu na obrzeżach królestwa. W lesie tym, jak powiedział Król, miała być kryjówka Potwora. Antek słyszał w oddali jego przeciągłe ryki i głuche uderzanie o ziemię potężnych łap. Echo podwajało te straszne odgłosy, czyniąc jej jeszcze głośniejszymi i straszniejszymi. Strach przez chwilę opadł na dzielne serce chłopca, ale odepchnął go od siebie powtarzając w myślach "Nie boję się ciebie Potworze, pokonam Cię". Myśl o domu i bliskich mu osobach dodawała Antkowi sił. Zaczął cicho skradać się przez las. Gałęzie torowały mu drogę i drapały twarz, ale tarcza od króla chroniła go od bolesnych zadrapań, a miecz torował mu drogę w gęstwinie. W ciemności widział ogniste smugi i czuł na skórze coraz mocniejszy żar od ognia, który Potwór wyrzucał ze swojej gardzieli. I nagle zobaczył go - olbrzymi stwór stał na czterech z dwunastu swoich łap i teraz wpatrywał się w Antka ognistymi ślepiami. Ruszył w jego stronę, a Antek wyskoczył mu naprzeciw. Chłopiec wyciągnął przed siebie tarczę i miecz od króla, a te zalśniły w ciemności, oślepiając Potwora na chwilę. Rozwścieczony, chwycił Antka w swoje wielkie szpony. Do tej pory nikt nie ośmielił się zakłócić jego spokoju i nikt nie doszedł aż do jego kryjówki. Potwór zaryczał przeciągle i już, już miał wyssać z dzielnego śmiałka wszystkie jego dobre myśli i uczucia, jego radość, spokój i odwagę, gdy Antek krzyknął donośnym głosem "Nie boję się Ciebie, nie boję się!" i ranił potwora prosto między jego wielkie oczy. I wtedy stała się rzecz nadspodziewana. Zraniony Potwór rzucił Antka o ziemię i zaczął maleć - coraz bardziej i bardziej, aż stał się zupełnie malutki, a w końcu - zupełnie zniknął.

Antek wstał i rozejrzał się wokół siebie. Poczuł na twarzy podmuch wiatru, a na niebie zobaczył wznoszącą się tarczę słońca. Wstawał nowy dzień. Potwór został pokonany. Odwaga Antka, by stanąć przed Potworem, odebrała bestii największą broń - sianie lęku przed nieznanym. Antek pierwszy odważył się zmierzyć ze swoim lękiem i dzięki temu udało mu się go pokonać. Wrócił do Królestwa Odwaga, gdzie szczęśliwy król oddał mu rękę swej córki, a uradowani mieszkańcy królestwa Uśmiech obwołali Antka swoim królem. Królestwo Uśmiech na powrót zapełniło się mieszkańcami. Powróciły radość i spokój. Mieszkańcy obu królestw jak dawniej odwiedzali się i radowali. Antek zasiadł na tronie królestwa Uśmiech i razem z królewną zamieszkał w zamku, wybudowanym na miejscu dawnej kryjówki Potwora. Żyją tam szczęśliwie do dziś dnia.

KONIEC

Jesteś psychologiem, terapeutą, pedagogiem lub studentem chcącym wykonywać w przyszłości taki zawód? A może rodzicem, który zna problem lęku u dziecka? Wyzwól swoją kreatywność! Stwórz opowiastkę, historyjkę, rysunek, metaforę, która pomoże oswoić lęk najmłodszym. Do wygrania zestawy książek: Program Zaradny Kot oraz Program Lęk.

Jak radzić sobie z lękiem u dziecka? Jak oswajać je z trudnymi życiowymi sytuacjami? Napisz opowiastkę, metaforę, historyjkę lub stwórz rysunek/grafikę, która według Ciebie pomogłaby pokonać strach najmłodszym. Nagrodami w konkursie są zestawy książek: Program Zaradny Kot oraz Program Lęk:

TERAPIA POZNAWCZO-BEHAWIORALNA ZABURZEŃ LĘKOWYCH U DZIECI Podręcznik terapeuty. Program "Zaradny Kot"
TERAPIA POZNAWCZO-BEHAWIORALNA ZABURZEŃ LĘKOWYCH U DZIECI Zeszyt ćwiczeń. Program "Zaradny Kot"
TERAPIA POZNAWCZO-BEHAWIORALNA ZABURZEŃ LĘKOWYCH U MŁODZIEŻY Podręcznik terapeuty. Program "Lęk"
TERAPIA POZNAWCZO-BEHAWIORALNA ZABURZEŃ LĘKOWYCH U MŁODZIEŻY Zeszyt ćwiczeń. Program "Lęk"

Konkurs trwał od 23 maja do 9 czerwca 2013

<< powrót

Wszystkie strony...

Wolni od Przemocy

Książki

Złożony zespół stresu pourazowegoZłożony zespół stresu pourazowego

Arielle Schwartz
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Krytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodziceKrytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodzice

David M. Allen
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

DogoterapiaDogoterapia

Kasper Sipowicz, Tadeusz Pietras, Edyta Najbert
Wydawnictwo Naukowe PWN

Zawód psycholog. Regulacje prawne i etyka zawodowaZawód psycholog. Regulacje prawne i etyka zawodowa

Dorota Bednarek
Wydawnictwo Naukowe PWN

Profilowanie kryminalneProfilowanie kryminalne

Scotia J. Hicks, Bruce D. Sales
Wydawnictwo Naukowe PWN

Przekleństwo perfekcjonizmu. Dlaczego idealnie nie zawsze oznacza najlepiejPrzekleństwo perfekcjonizmu. Dlaczego idealnie nie zawsze oznacza najlepiej

Malwina Huńczak
Wydawnictwo Samo Sedno

Komunikacja niewerbalna. Autoprezentacja, relacje, mowa ciałaKomunikacja niewerbalna. Autoprezentacja, relacje, mowa ciała

Monika Maj-Osytek
Wydawnictwo Samo Sedno

Najwybitniejsze kobiety w psychologii XX wiekuNajwybitniejsze kobiety w psychologii XX wieku

Sibylle Volkmann-Raue, Helmut E. Lück
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Zrozumieć dziecko wykorzystywane seksualnieZrozumieć dziecko wykorzystywane seksualnie

Magdalena Czub
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

BĄDŹ NAJLEPSZĄ WERSJĄ SIEBIEBĄDŹ NAJLEPSZĄ WERSJĄ SIEBIE

Adams Linda
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

I ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE. Jak zbudować związek idealny?I ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE. Jak zbudować związek idealny?

Willard F. Harley jr
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

DIAGNOZA W SOCJOTERAPII. Ujęcie psychodynamiczneDIAGNOZA W SOCJOTERAPII. Ujęcie psychodynamiczne

Wilk Maciej
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

PEDOFILIA. 30 wywiadów z pedofilamiPEDOFILIA. 30 wywiadów z pedofilami

Douglas W. Pryor
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

W PUŁAPCE MYŚLI Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiemW PUŁAPCE MYŚLI Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem

Steven C. Hayes, Spencer Smith
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Nieśmiałość. Zmień myślenie i odważ się być sobąNieśmiałość. Zmień myślenie i odważ się być sobą

Magdalena Staniek
Wydawnictwo Samo Sedno

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2021 Psychotekst.pl