IT-SELF Małgorzata Osipczuk, www.it-self.pl, www.terapia-par-wroclaw.com
Forum Reklama Kontakt

Portal Pomocy Psychologicznej

Czwartek 25 lipca 2024

Szukaj w książkach

Wszystkie książki...

Książki

Metafory w psychoterapii

Metafory w psychoterapiiPhilip Barker

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
www.gwp.pl

"Książka ta wskazuje bogactwo i piękno tego, co może się dziać, gdy jedna osoba mówi, a druga słucha..." Krzysztof Klajs, Polski Instytut Ericksonowski

Niektórzy rozmówcy, czy też pacjenci, łatwiej przyjmują argumenty bezpośrednie, inni lepiej zareagują na metaforę. Komunikacja pośrednia napotyka na mniejszy opór, a kliniczne użycie metafory opiera się właśnie na założeniu, że ludzie mogą traktować metaforę dosłownie na poziomie świadomym, a na nieświadomym postrzegać jej znaczenie symboliczne. Metafory mają niezwykłą funkcję terapeutyczną, odpowiednio użyte podsuwają nowe punkty widzenia, dają nowe możliwości wyboru, mogą też uaktywniać doświadczenia, uczucia i wyobrażenia, z których posiadania słuchacz nie zdawał sobie dotąd sprawy.

W publikacji zgromadzono informacje na temat wykorzystania metafor w psychoterapii, pochodzące z różnych źródeł, łącznie z własną praktyka kliniczna autora i pracą sławnego terapeuty Miltona Ericksona. Większość omawianych przypadków dotyczy postępowania z problemami powszechnie spotykanymi w psychoterapii. Autor przedstawia sposoby zastosowania tej niezwykle skutecznej, a jednocześnie mało znanej metody terapeutycznej w praktyce, uwzględniając dobór metafory do odpowiedniego zaburzenia. Omawia stosowanie metafor w leczeniu problemów rozwojowych, zaburzeń w zachowaniu, rozwiązywaniu problemów rodzinnych itp. Pokazuje także, w jaki sposób można wykorzystać umiejętność tworzenia metafor w codziennym życiu, np. w procesie nawiązywania kontaktów z ludźmi.

<< powrót

Wszystkie książki...

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2024 Psychotekst.pl