IT-SELF Małgorzata Osipczuk, www.it-self.pl, www.terapia-par-wroclaw.com
Forum Reklama Kontakt

Portal Pomocy Psychologicznej

Czwartek 25 lipca 2024

Szukaj w książkach

Wszystkie książki...

Książki

BEHAWIORYZM

BEHAWIORYZMSkinner Burrhus Frederic

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
www.gwp.pl

ISBN 978-83-7489-441-8
Rok wydania 2013
Wydanie I
Okładka miękka
Liczba stron 312
Format A5
EAN 9788374894418
Tytuł oryginału About Behaviorism
Przekład Piotr Skawiński

Klasyczna książka najwybitniejszego psychologa XX wieku

Czy behawioryzm faktycznie ignoruje świadomość człowieka, jego uczucia i stany umysłu? Czy przedstawia ludzkie zachowanie wyłącznie w kategoriach reakcji na bodźce, a człowieka jako kukiełkę lub maszynę? Czy naprawdę abstrakcyjne koncepcje, takie jak moralność czy sprawiedliwość, uznaje za fikcję?

Wybierz się w fascynującą podróż w czasie i dowiedz się, jak powstał jeden z najważniejszych nurtów psychologii. Burrhus F. Skinner obala w swojej książce dwadzieścia najpowszechniejszych mitów, którymi obrosła nauka o zachowaniu, oraz przedstawia podstawy tego kierunku. Choć książka powstała w latach siedemdziesiątych XX wieku, wyłania się z niej obraz behawioryzmu jako nauki nie tylko nowoczesnej, ale także nauki przyszłości.

(…) idee zaprezentowane w niniejszej książce stały się inspiracją dla kilku już pokoleń badaczy i praktyków. Dzięki temu nie umarły wraz z ich autorem, ale ewoluowały i pozwoliły na ekspansję behawioryzmu na nowe terytoria (…). Jesteśmy przekonani, że Behawioryzm przyczyni się do dalszego rozwoju w Polsce koncepcji Skinnera, badań nią inspirowanych i rozwiązań opartych na wynikach tych badań.

Przemysław Bąbel i Paweł Ostaszewski

Burrhus Frederic Skinner to amerykański psycholog, lecz przede wszystkim główny twórca i przedstawiciel behawioryzmu. Absolwent Uniwersytetu Harvarda, w 1936 roku objął stanowisko na Uniwersytecie Minnesota i dzięki tamtejszej pracy naukowej zapewnił sobie uznanie jako jeden z największych psychologów XX wieku. Stworzył m.in. paradygmat badawczy znany jako eksperymentalna analiza zachowania. Otrzymał wiele wyróżnień i nagród, m.in. specjalną nagrodę naukową Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego, a także został członkiem Narodowej Akademii Nauk.

<< powrót

Wszystkie książki...

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2024 Psychotekst.pl