IT-SELF Małgorzata Osipczuk, www.it-self.pl, www.terapia-par-wroclaw.com
Forum Reklama Kontakt

Portal Pomocy Psychologicznej

Wtorek 19 marca 2024

Szukaj w książkach

Wszystkie książki...

Książki

Psychodrama i techniki niewerbalne

Psychodrama i techniki niewerbalnered. dr Jerzy Pawlik

Wydawnictwo ENETEIA
www.eneteia.pl

Liczba stron: 275
Data wydania: maj 2012
Oprawa: miękka
Wydanie: pierwsze
ISBN: 978-83-61538-45-5
Seria: Ścieżki Psychoterapii
Format: 135x205 mm (A5)
Cena detaliczna: 39,50 zł
Notka o książce

Publikacja omawia szeroko diagnostyczne i terapeutyczne znaczenie psychodramy oraz zasady funkcjonowania małej grupy opartej na psychodramie. Uzupełnia ona inne rodzaje leczenia, w tym analityczną psychoterapię indywidualną (psychodrama z jednym pacjentem) i grupową. Zastosowanie tej formy pracy wobec różnego rodzaju grup terapeutycznych dowiodło, że improwizowana spontaniczna gra w trakcie psychodramy ma niezwykłą siłę oddziaływania i służy realizacji celów psychoterapeutycznych. W oparciu o konkretny kliniczny materiał autorzy przybliżają psychoterapeutom i osobom szkolącym się w psychoterapii proces grupowy w trakcie psychodramy, występujące w nim trudności, przejawy oporu i destrukcyjnych obron.

Druga część książki skupia się na niewerbalnych technikach psychoterapii, ich aspekcie diagnostycznym i terapeutycznym, omawia organizację sesji terapeutycznej opartej na technikach niewerbalnych, trudności w pracy z grupą, które można rozwiązywać przy pomocy technik niewerbalnych, jak trudność we współpracy i komunikacji w grupie, ekspresję uczuć agresywnych i rywalizacyjnych i in.

Wartościowa pozycja dla szerokiego kręgu czytelników zainteresowanych pracą z grupami w dziedzinach pedagogiki specjalnej, profilaktyki społecznej i szeroko rozumianą teorią i praktyką psychoterapii.

Z recenzji naukowej:
Do dziś nie udało się światu stworzyć kompleksowej teorii psychodramy. Jej pomysłodawca, Jacob Levy Moreno, wyobrażał sobie, że kontynuuje psychoanalizę Freuda. Wyróżnikiem jego koncepcji jest oryginalne podejście do nieświadomej psyche i dążenie do wydobycia twórczego potencjału poprzez odgrywanie ról.
W psychodramie uprawia się grę w imię prawdy życia, tak jak w teatrze w imię prawdy sztuki. Gra umożliwia wgląd i ma skłaniać pacjenta do podjęcia wysiłku przeobrażenia. Pobudza kreatywność i stwarza możliwości zmiany punktu widzenia.

prof. dr hab. Czesław Dziekanowski

O Redaktorze:

Dr psychologii, analityk szkoleniowy Instytutu Analizy Grupowej „Rasztów”, psychoterapeuta i superwizor Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Sekcji Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Od początku pracy zawodowej do chwili obecnej związany z Ośrodkiem Psychoterapii „Rasztów”. W latach 1977–1978 odbył staż szkoleniowy w Ośrodku Psychoterapii szpitala Prestwich w Anglii. Autor i redaktor naukowy prac z zakresu analitycznej psychoterapii grupowej. Publikacje książkowe to między innymi Psychoterapia analityczna. Procesy i zjawiska grupowe (red.). Honorowy Członek Group Analytic Society (London) i Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej.

Spis treści

Wstęp – Jerzy Pawlik

Część pierwsza: Psychodrama

Rozdział 1: Psychodrama, psychoanaliza i psychoterapia analityczna – Jerzy Pawlik
Rozdział 2: Psychodrama w praktyce terapeutycznej – Jerzy Pawlik
Rozdział 3: Zasada funkcjonowania małej długoterminowej grupy opartej na psychodramie – Jerzy Pawlik
Rozdział 4: Niektóre aspekty terapii psychodramatycznej – Hanna Jaworska, Jerzy Pawlik, Krystyna Siarkiewicz‑Derk
Rozdział 5: Psychodrama w szkoleniu i grupowej superwizji psychoterapeutów – Hanna Jaworska

Część druga: Niewerbalne techniki psychoterapii

Rozdział 6: Komunikacja niewerbalna i jej znaczenie – Rafał Radzio
Rozdział 7: Techniki niewerbalne jako zabawa – Tomasz Wyrzykowski
Rozdział 8: Cele stosowania technik niewerbalnych – Rafał Radzio
Rozdział 9: Organizacja sesji terapeutycznej opartej na technikach niewerbalnych – Katarzyna Wyrzykowska, Tomasz Wyrzykowski
Rozdział 10: Rola terapeuty i jego zaangażowanie w sesję – Katarzyna Wyrzykowska, Tomasz Wyrzykowski
Rozdział 11: Przykłady kliniczne – Katarzyna Wyrzykowska, Tomasz Wyrzykowski
Rozdział 12: Ćwiczenia kliniczne – Katarzyna Wyrzykowska, Tomasz Wyrzykowski, Krystyna Siarkiewicz‑Derk

Noty o Autorach

<< powrót

Wszystkie książki...

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2024 Psychotekst.pl