IT-SELF Małgorzata Osipczuk, www.it-self.pl, www.terapia-par-wroclaw.com
Forum Reklama Kontakt

Portal Pomocy Psychologicznej

Czwartek 25 lipca 2024

Szukaj w książkach

Wszystkie książki...

Książki

Przemoc. Uraz psychiczny i powrót do równowagi.

Przemoc. Uraz psychiczny i powrót do równowagi.Judith Lewis Herman, (przekład Anna i Magdalena Kacmajor)

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
www.gwp.pl

Autorka rozpoczyna ksiązkę do przytoczenia historii badań nad urazem psychicznym. Poszukiwania w tej dziedzinie zawsze prowadziły na tereny niebezpieczne dla sumienia, kazały zmagać się z tematem ludzkiej zdolności do zła, stąd więc okresowo okładano je klątwą i zarzucano. Herman opowiada więc o zmaganiach Charcota z "wielką nerwicą" czyli histerią. Rozlicza Zygmunta Freuda z wycofania się z jego własnej teorii o traumatycznym pochodzeniu histerii i przyjęcia tezy, iż relacjonowane przez jego pacjentki molestowanie seksualne to wyssane z palca fantazje. Autorka przypomina, że dopiero po I wojnie światowej ludzkość uświadomiła sobie realność urazu psychicznego - dopiero wtedy, gdy legły w gruzach wyobrażenia o męskim honorze i bojowej niezłomności i gdy ujawniły się tysiące przypadków nerwicy wojennej. Kilkadziesiąt lat później ruchy feministyczne spowodowały eksplozję badań nad - uprzednio zupełnie ignorowanym - tematem napaści seksualnych. Badania te potwierdziły prawdziwość kobiecych doświadczeń, które Freud sto lat wcześniej uznał za fantazje. Udowodniono, że napaści seksualne na kobiety i dzieci są w naszej kulturze niezwykle rozpowszechnione. Na początku lat 80-tych XX wieku Diana Russel przeprowadziła 900 szczegółowych wywiadów z losowo dobranymi kobietami. Okazało się, że jedna na 4 - przynajmniej raz w życiu została zgwałcona, a jedna na 3 - była wykorzystywana seksualnie w dzieciństwie !

Wnikliwie i w ciekawy sposób opisane są skutki urazu - tzw. wtargnięcia, zawężenia świadomości, zerwane związki międzyludzkie. Herman pisze o pojedyńczych zdarzeniach traumatycznych, a także o chronicznych, powtarzających się cierpieniach zakładników, krzywdzonych dzieci, maltretowanych dorosłych. Autorka wyjaśnia zasady tworzenia się złożonego pourazowego syndromu stresu.

Druga częśc książki to propozycja skutecznej, długoterminowej terapii ofiar urazu psychicznego.

Wszyscy, którzy doświadczyli cierpień ze strony innych ludzi powinni to przeczytać! To także lektura obowiązkowa dla psychologów i psychiatrów, oraz dla wszystkich lubiących dzielić świat na " normalnych" i "wariatów ".

Ta książka ukazuje świat wydawałoby się nie do pojęcia - przesycony okrucieństwem jednych ludzi i bezradnością innych. Jednak taki właśnie jest obiektywny obraz stosunków międzyludzkich i jeśli zdecydujemy się nie ujawniać przemocy, gwałtów i maltretowania - staniemy po stronie sprawców, ze szkodą dla ich ofiar.

<< powrót

Wszystkie książki...

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2024 Psychotekst.pl