IT-SELF Małgorzata Osipczuk, www.it-self.pl, www.terapia-par-wroclaw.com
Forum Reklama Kontakt

Portal Pomocy Psychologicznej

Czwartek 25 lipca 2024

Szukaj w książkach

Wszystkie książki...

Książki

Pogadaj z głową

Pogadaj z głowąMagda Nurkiewicz- Jarońska

Wydawnictwo StudioEMKA
www.studioemka.com.pl

Ilość stron: 244
Oprawa: twarda z obwolutą
Format: 145 x 220
Rok wydania: 2009
ISBN: 978-83-60652-40-4

Co uruchamia ludzkie czyny? Jakie czynniki wewnętrzne i zewnętrzne ukierunkowują ich przebieg? Co podtrzymuje wysiłek człowieka w niesprzyjających okolicznościach a hamuje jego aktywność w sytuacjach korzystnych? Dlaczego jedni z ludzi przekraczają z odwagą nieznane, pokonują swój lęk i opór w eksploracji nowych dziedzin i obszarów, inni zatrzymują się ze strachem i niepokojem przed bramą z napisem "zmiana", uwsteczniając swoje zachowania, konserwując swój dotychczasowy sposób myślenia i oceniania? Są to pytania o motywację ludzkich czynów, pytania o system wartości, o genezę racjonalności różnych wyborów życiowych.
We wprowadzeniu do książki Spencera Johnsona pt "Kto zabrał mój ser" autorzy przytaczają słowa A.J.Cronina: "Życie nie jest prostym i łatwym do przejścia korytarzem, którym podążamy wolni i nieskrępowani. Jest labiryntem w którym musimy nieustannie szukać drogi, często czujemy się zagubieni i wystraszeni, ciągle trafiamy w ślepe zaułki" .

Magda Nurkiewicz, dziennikarz i trener szkoleniowy, osoba żyjąca w klimacie zmian zawodowych, osobistych, edukacyjnych i przestrzenno-środowiskowych ma w swojej intencji odnaleźć motywy zmian, ich efekty, wymiary sukcesu i klęski. Autorka prowadząc formę wywiadu z ludźmi o ciekawej i ważnej dla świata realnego biografii inspiruje ich do odszukania w swoim życiorysie sytuacji zmiany i przeanalizowania sposobu działania w warunkach niestabilności i wynikających stąd korzyści i skutków oczekiwanych oraz niespodziewanych.
O wpływie zmian na swoje decyzje życiowe mówią:
Norman Davies, Andrzej Blikle, Ewa Bem, Janusz Zaorski, Ewa Błaszczyk, Lena Kolarska-Bobińska, Grzegorz Turnau, Marcin Zamoyski, Czesław Lang, Kinga Baranowska, Kazimierz Nycz, Stefania Grodzieńska, Jerzy Iwaszkiewicz, Leszek Balcerowicz, Wiesław Jędrzejczak, Arkadiusz Skrzypaszek, Krzysztof Kolberger, Krzysztof Ziemiec

Inspiracją do napisania „Pogadaj z głową” była słynna już książka Spencera Johnsona „Kto zabrał mój ser?”. Nurkiewicz-Jarońska, wieloletnia dziennikarka radiowej Trójki, publikuje rozmowy z kilkunastoma znanymi osobami. Temat to wpływ zmian na ich decyzje życiowe, czyli konieczność zmagania się z samym sobą i otoczeniem, czasem radość z osiąganego sukcesu i pokonania własnych ograniczeń, a czasem smutek i refleksja, że trzeba ustąpić miejsca młodszym i lepszym. Ciekawa lektura na obfitujący w nieoczekiwane wydarzenia czas kryzysu.

"First Class" maj 2009

ZMIANY INSPIRUJĄ Nie warto czekać, trzeba działać – mówią bohaterowie książki Magdy Nurkiewicz. Leszek Balcerowicz, Ewa Błaszczyk, Stefania Grodzieńska czy Krzysztof Ziemiec przekonują, że nie da się dobrze przeżyć życia bez żadnej zmiany.
ELLE Na rozmowy o zmianie zgodzili się m.in. Leszek Balcerowicz, Norman Davies, Ewa Bem, Krzysztof Kolberger, Grzegorz Turnau. Co ich łączy?
Magda Nurkiewicz Ciekawość, umiejętność wyciągania wniosków, szybka adaptacja do nowych warunków. I nieważne, czy los przynosi nam rzeczy dobre, czy dramaty. Bo nasze życie to fale wznoszące i opadające. Tę prawdę trzeba przyjąć i próbować je okiełznać. Pamiętasz, co mówią Chińczycy? Jeśli chcesz świat obejść dookoła, to zrób pierwszy krok. Moi rozmówcy codziennie mierzą się ze swoją falą.

"ELLE" NR 05(176) MAJ 2009

<< powrót

Wszystkie książki...

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2024 Psychotekst.pl