IT-SELF Małgorzata Osipczuk, www.it-self.pl, www.terapia-par-wroclaw.com
Forum Reklama Kontakt

Portal Pomocy Psychologicznej

Niedziela 21 lipca 2024

Szukaj w książkach

Wszystkie książki...

Książki

Diagnoza psychoanalityczna

Diagnoza psychoanalitycznaNancy McWilliams

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
www.gwp.pl

Tłumacz: Agnieszka Pałynyczko-Ćwiklińska
Tytuł oryginału: Psychoanalytic Diagnosis. Understanding Personality Structure in the Clinical Process
Wstęp do polskiego wydania: Zofia Milska-Wrzosińska

Jest to pierwsza od wielu lat książka, która w sposób przystępny przedstawia psychoanalityczną teorię osobowości i jej implikacje praktyczne. Ostatnia tego typu praca, wydana kilka dekad temu, poprzedziła rozwój tak istotnych pojęć psychologicznych, jak syndrom borderline, patologia narcystyczna, zaburzenia dysocjacyjne i osobowość autodestrukcyjna. Język pionierów psychoanalizy, takich jak Wilhelm Reich czy Otto Fenichel, często zdumiewa współczesnych adeptów psychoterapii, tym bardziej że od roku 1980 poszczególne wydania Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM) tworzone są w duchu orientacji empiryczno-opisowej, która celowo unika wszelkich założeń psychodynamicznych. W konsekwencji początkujący terapeuci rzadko mają okazję zetknąć się z bogatą kliniczną i teoretyczną historią poszczególnych zaburzeń opisanych w DSM-IV. Rzadko też dane im jest zapoznać się ze specjalistyczną wiedzą psychoanalityczną na temat uznanych wzorców charakteru pomijanych w tym podręczniku, czy też z wyczerpującym teoretycznym uzasadnieniem powiązań między diagnozą a leczeniem.

Wypełniając te luki i odpowiadając na potrzebę stworzenia tekstu, który w sposób przejrzysty przedstawiłby cały dorobek teoretyczny, przyjmowany za pewnik przez terapeutów psychoanalityków, niniejsza książka wyjaśnia główne – ważne z klinicznego punktu widzenia – typy charakteru oraz wskazuje, jak poznanie indywidualnej struktury osobowości pacjenta powinno kształtować uwagę terapeuty i styl interwencji terapeutycznej. Obywając się bez ciężkiego żargonu, który często zniechęca studentów, Nancy McWilliams w sposób zrozumiały i osobisty objaśnia czytelnikom teorię i praktykę psychodynamiczną. Liczne przykłady kliniczne przedstawia z humorem, bezstronnie i ze zrozumieniem, co ożywia abstrakcyjne pojęcia.

Ta obszernie wyjaśniająca wszystkie zagadnienia praca będzie nieocenionym źródłem wiedzy zarówno dla profesjonalistów, jak i dla studentów. Dla czytelników zorientowanych psychodynamicznie będzie stanowiła znakomite wprowadzenie do diagnozy psychoanalitycznej. Ci, którzy identyfikują się z innymi podejściami, pogłębią podstawową znajomość psychoanalizy i lepiej rozumieją podejście swoich analitycznie zorientowanych kolegów.

O autorce

Dr Nancy MCWilliams wykłada teorię psychoanalityczną i terapię na Wydziale Psychologii Stosowanej i Zawodowej na Rutgers University. Psychoanalityk senior w Instytucie Psychoanalizy i Psychoterapii w New Jersey, członek National Psychological Association for Psychoanalysis, była przewodnicząca Wydziału Psychoanalizy Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego, prowadzi prywatną praktykę w zakresie terapii psychodynamicznej i superwizji we Flemington (New Jersey). Opublikowała wiele prac na temat struktury i zaburzeń osobowości, altruizmu charakterologicznego, feminizmu, różnic płci, seksualności, a także na temat współczesnych psychopatologii i ich leczenia. Jej książki były tłumaczone na wiele języków. Była prelegentem na wielu konferencjach, także międzynarodowych.

O autorce wstępu

Zofia Milska-Wrzosińska – psycholog, psychoterapeutka i superwizor terapii i treningu grupowego (certyfikat psychoterapeuty i superwizora psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, superwizora treningu grupowego i trenera, a także certyfikat psychoterapeuty Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii i Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Integracyjnej). Współzałożycielka Laboratorium Psychoedukacji. Uprawia psychoterapię psychodynamiczną, prowadzi terapię indywidualną i terapię małżeństw, zajmuje się także szkoleniem psychoterapeutów, superwizją i doradztwem psychologicznym dla menedżerów i firm.

<< powrót

Wszystkie książki...

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2024 Psychotekst.pl