IT-SELF Małgorzata Osipczuk, www.it-self.pl, www.terapia-par-wroclaw.com
Forum Reklama Kontakt

Portal Pomocy Psychologicznej

Niedziela 21 lipca 2024

Szukaj w książkach

Wszystkie książki...

Książki

Spokój umysłu. Terapia poznawczo-behawioralna i uważność w walce z depresją.

Spokój umysłu. Terapia poznawczo-behawioralna i uważność w walce z depresją.John R. McQuaid i Paula E. Carmona

Wydawnictwo AnWero
www.anwero.pl

"Motywacją do napisania tej książki było pragnienie udzielania pomocy ludziom cierpiącym na depresję, jakich poznaliśmy osobiście. Jednak nie jest książka tylko o walce z depresją. Badając, jak uważność i terapia poznawczo-behawioralna mogą stać się narzędziami zmiany, chcemy przede wszystkim umożliwić potrzebującym osobom uczenie się otwartości i stawiania czoła bolesnym problemom. Życie nadszarpnięte przez depresję to także życie otwarte na możliwość głębokiej przemiany. Mamy nadzieję, że ta książka pokaże ci sposoby pomocne przy wychodzeniu ze stanu, w którym depresja stała się twoim cieniem."

Ze wstępu do książki

Integracja uważności (ang. mindfulness) i terapii poznawczo-behawioralnej jest ważnym krokiem naprzód w psychologicznym leczeniu zaburzeń nastroju. Mogąc korzystać z obu tych dziedzin, ludzie cierpiący na depresję zyskują nowe narzędzia, umożliwiające im radzenie sobie z problemami. Spokój umysłu w zrozumiały sposób opisuje, jak praktycznie zastosować te narzędzia w codziennym życiu.

W książce tej autorzy przekonują, że uważna świadomość i współczucie dla samego siebie sprzyjają stworzeniu optymalnych warunków dla skutecznej terapii poznawczo-behawioralnej. Wykazując się szeroką wiedzą kliniczną i dbałością o stronę praktyczną, McQuaid i Carmona przedstawiają podstawy dwóch omawianych dziedzin.

Autorzy

Dr John McQuaid jest psychologiem klinicznym specjalizującym się w leczeniu depresji i redukcji stresu. Uzyskał stypendium podoktoranckie na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco. W 1995 podjął pracę na Wydziale Psychiatrii Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. Jednocześnie dołączył do zespołu Veterans Administration San Diego Healthcare System (Oddziału Weteranów Systemu Opieki Zdrowotnej w San Diego) jako psycholog. Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym psychiatrii klinicznej na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego i dyrektorem Programu Interwencji Poznawczej i Behawioralnej w Veterans Administration w San Diego.

Paula E. Carmona jest pielęgniarką dyplomowaną, pracuje jako kliniczna pielęgniarka psychiatryczna na Departament of Veterans Affairs (VA) w San Diego. Zdobyła dyplom pielęgniarki psychiatrycznej na Uniwersytecie Yale w 1986. Szkoliła się z Jonem Kabat-Zinnem i wprowadzała program opartej na uważności redukcji stresu na VA w San Diego. Już w latach siedemdziesiątych zainteresowała się filozofią zen i od 1984 praktykuje z Charlotte Joko Beck, autorką Everyday Zen i Nothing Special. Obecnie prowadzi prywatną praktykę psychoterapeutyczną w San Diego.

Opinie

"Autorzy oddają do rąk czytelnika dogłębny, a przy tym łatwy w lekturze przewodnik po narzędziach pomocnych w osiąganiu trwałego spokoju umysłu. Prawdziwie wytworna kombinacja: dobrze udokumentowane techniki poznawcze w połączeniu z opartym na uważności sposobem myślenia".

- AARON T. BECK - emerytowany profesor psychiatrii (University of Pensylwania),
autor wielu ksiażek, między innymi, znanej polskiemu czytelnikowi Miłość nie wystarczy

"Prosta i elegancka droga do uchwycenia tego, co w życiu najważniejsze, tego co w was najlepsze i wykorzystaniu tej wiedzy w walce z depresją szczególnie w tych trudnych momentach, gdy czujecie, że nie ma w was odrobiny spokoju wewnętrznego, że jesteście bezwartościowi. Ta książka pomoże spojrzeć z nowej perspektywy na swoje problemy, ale również w tej nowej perspektywie zdobywać osobiste doświadczenia w walce z depresją, pod warunkiem wszakże, że jesteście gotowi skupić uwagę na swoich wewnętrznych przeżyciach, z życzliwością, w sposób, jaki sugerują autorzy".

- JON KABAT-ZINN - emerytowany profesor medycyny (University of Massachusetts Medical School),
autor wielu książek, w tym: Full Catastrophe Living, jak również znanej polskiemu czytelnikowi
Gdziekolwiek jesteś, bądź

Spokój umysłu to przejrzysty i praktyczny poradnik pokazujący, jak uwolnić się od depresji. Jego myślą przewodnią jest połączenie doświadczenia obojga autorów w terapii poznawczo-behawioralnej i medytacji uważności. Ta metoda jest prosta, jednak co najważniejsze - skuteczna

- BARRY MAGID, autor Ordinary Mind

Spis treści (plik PDF)

Fragment (plik PDF)

<< powrót

Wszystkie książki...

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2024 Psychotekst.pl