IT-SELF Małgorzata Osipczuk, www.it-self.pl, www.terapia-par-wroclaw.com
Forum Reklama Kontakt

Portal Pomocy Psychologicznej

Piątek 25 września 2020

Szukaj w artykułach

Wszystkie artykuły...

Artykuły

Mój pierwszy miting dla DDA

Autor: Anonim

Źródło: www.psychotekst.pl

Idę. W głowie kłębią mi się różne myśli. Jak będzie? Co mnie tam spotka? Czego "oni" będą ode mnie chcieli? Czy dam radę? Czy wytrzymam? Ogarnia mnie strach przed nieznanym, przed sytuacją, z którą za chwilę będę musiała się zmierzyć, przed ludźmi, których tam spotkam. Strach przed nieznanym szarpie mnie od wewnątrz, rozrywa na kawałki. Z zewnątrz idealnie poukładana, w środku emocjonalnie rozchwiana. Idę.

Wchodzę do jasnego, wypełnionego różnymi ludźmi pomieszczenia. Zastanawiam się kim są, co tu robią i dlaczego jest ich tylu. Panujący tu gwar zagłusza moje myśli. Nie wiem w którą stronę iść, ale decyduję, że po prostu przed siebie. Dochodzę do otwartego pokoju, w którym siedzą dwie młode kobiety.

- Czy tutaj odbywają się spotkania dla DDA? - pytam lekko drżącym głosem.
- Tak, zapraszamy!

Wchodzę, siadam na pierwszym wolnym miejscu i czekam, czekam aż się zacznie. Obserwuję siedzące naprzeciwko mnie kobiety, oraz wiszące na ścianach obrazy. Pojawiają się kolejne osoby. Zajmują miejsca.

Spotkanie rozpoczyna się od przywitania wszystkich uczestników. Jedna z dziewczyn, która dziś poprowadzi grupę, widząc, że jestem pierwszy raz na spotkaniu, ze znudzeniem odczytuje mi zasady uczestnictwa w mitingach. Po ich przedstawieniu wyrażam chęć uczestnictwa w spotkaniach grupy, akceptując jednocześnie usłyszane przed momentem reguły. Brzmi to może zagadkowo i nieco strasznie, ale tak naprawdę chodzi tu tylko o zachowanie tajemnicy spotkań - czyli żaden uczestnik nie może przekazać dalej opowieści, problemu, i jakichkolwiek informacji dotyczących pozostałych członków grupy. Ponad to każdy wypowiada się tylko i wyłącznie w swoim imieniu, nie krytykuje i nie ocenia wypowiedzi innych osób.

Spotkanie podzielone jest na dwie części. W pierwszej, najpierw wszyscy po kolei odczytujemy 12 kroków i 12 tradycji, o których wspomniałam wcześniej, po czym przychodzi czas na nasze wypowiedzi dotyczące smutków, zmartwień, radości, powodów zadowolenia. W tym momencie każdy z nas może podzielić się z grupą czymś, co jest dla niego ważne, smutne, zabawne, zastanawiające. Nie ma oczywiście żadnego obowiązku wypowiedzi, co dla mnie jest dużą ulgą, gdyż w tym momencie nie jestem jeszcze gotowa na taki krok. Słucham zatem i obserwuję. Niektóre z wypowiedzi „pasują” do mnie, dostrzegam w nich znajome wątki. Widzę, że nie tylko ja mam z czymś problem, ale że ma go też ona, siedząca naprzeciwko mnie, młoda dziewczyna. Uśmiecham się, bo i na jej twarzy widzę uśmiech i ulgę, że mogła się tym podzielić, zostać wysłuchana. Jeszcze fajniej jest usłyszeć i przede wszystkim zobaczyć osobę, która zwierza się, że ma już coś za sobą, że dała sobie radę z czymś, co wcześniej utrudniało, lub nie dawało jej spokojnie, normalnie żyć. Czuję jak rośnie we mnie optymizm, siła i tego zamierzam się teraz trzymać.

Po pierwszej części następuje druga, czyli praca na jednym z 12 kroków. Prowadząca czyta jeden, nad którym obecnie pracuje grupa. Pozostałe osoby mogą w każdej chwili zgłosić się i podzielić swoimi przemyśleniami, spostrzeżeniami związanymi z tym, co usłyszały.

To wszystko.

Nikt niczego ode mnie nie chciał. Dałam radę, wytrzymałam. Czuję się silniejsza i odważniejsza. Strach gdzieś powoli odchodzi. Wiem, że są ludzie, którzy przeżywają, czują i myślą podobnie jak ja. Jedni z nich zaczęli już burzyć mur i dobijać się do samego środka siebie, inni mają to jeszcze przed sobą.

Zdobyłam się na odwagę, zrobiłam pierwszy krok by ruszyć z miejsca, by zacząć na nowo odkrywać, przeżywać i smakować swoje życie. Wybrałam się w długą podróż do wnętrza siebie. Siły i wytrwałości w tej niełatwej wędrówce, życzę zarówno sobie jak i tym, którzy również zdecydują się na ten krok.

Artykuł powstał w ramach programu "3xE - E-POMOC, E-WOLONTARIAT, E-TEKSTY"
Program dofinansowany przez MINISTERSTWO PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich

Źródło: www.psychotekst.pl

(publikacja: 2010-12-17)

<< powrót

Wszystkie artykuły...

Wolni od Przemocy

Książki

Złożony zespół stresu pourazowegoZłożony zespół stresu pourazowego

Arielle Schwartz
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Krytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodziceKrytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodzice

David M. Allen
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

DogoterapiaDogoterapia

Kasper Sipowicz, Tadeusz Pietras, Edyta Najbert
Wydawnictwo Naukowe PWN

Zawód psycholog. Regulacje prawne i etyka zawodowaZawód psycholog. Regulacje prawne i etyka zawodowa

Dorota Bednarek
Wydawnictwo Naukowe PWN

Profilowanie kryminalneProfilowanie kryminalne

Scotia J. Hicks, Bruce D. Sales
Wydawnictwo Naukowe PWN

Przekleństwo perfekcjonizmu. Dlaczego idealnie nie zawsze oznacza najlepiejPrzekleństwo perfekcjonizmu. Dlaczego idealnie nie zawsze oznacza najlepiej

Malwina Huńczak
Wydawnictwo Samo Sedno

Komunikacja niewerbalna. Autoprezentacja, relacje, mowa ciałaKomunikacja niewerbalna. Autoprezentacja, relacje, mowa ciała

Monika Maj-Osytek
Wydawnictwo Samo Sedno

Najwybitniejsze kobiety w psychologii XX wiekuNajwybitniejsze kobiety w psychologii XX wieku

Sibylle Volkmann-Raue, Helmut E. Lück
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Zrozumieć dziecko wykorzystywane seksualnieZrozumieć dziecko wykorzystywane seksualnie

Magdalena Czub
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

BĄDŹ NAJLEPSZĄ WERSJĄ SIEBIEBĄDŹ NAJLEPSZĄ WERSJĄ SIEBIE

Adams Linda
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

I ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE. Jak zbudować związek idealny?I ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE. Jak zbudować związek idealny?

Willard F. Harley jr
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

DIAGNOZA W SOCJOTERAPII. Ujęcie psychodynamiczneDIAGNOZA W SOCJOTERAPII. Ujęcie psychodynamiczne

Wilk Maciej
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

PEDOFILIA. 30 wywiadów z pedofilamiPEDOFILIA. 30 wywiadów z pedofilami

Douglas W. Pryor
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

W PUŁAPCE MYŚLI Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiemW PUŁAPCE MYŚLI Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem

Steven C. Hayes, Spencer Smith
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Nieśmiałość. Zmień myślenie i odważ się być sobąNieśmiałość. Zmień myślenie i odważ się być sobą

Magdalena Staniek
Wydawnictwo Samo Sedno

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2020 Psychotekst.pl - Psychotekst.com