IT-SELF Małgorzata Osipczuk, www.it-self.pl, www.terapia-par-wroclaw.com
Forum Reklama Kontakt

Portal Pomocy Psychologicznej

Wtorek 19 marca 2024

Szukaj w artykułach

Wszystkie artykuły...

Artykuły

Wolontariat- dawanie i przyjmowanie dobra

Autor: Ewa Serwotka

Źródło: www.psychotekst.pl

Dobro rodzi się wtedy, gdy człowiek zapomina o sobie.
Lew Tołstoj

Strzeż dobroci jak źrenicy oka. Naucz się dawać bez wahania, tracić bez żalu i zdobywać bez chciwości.
George Sand

Dobro to działanie- to czynienie czegoś konkretnego we właściwym czasie.
William Blake

Być dobrym człowiekiem- wiele osób dąży do tego; wielu ludzi chce działać tak, aby ich czyny miały sens i czuć, że zmieniają świat na lepsze. Wśród nich są prawdziwi zapaleńcy - działają jako wolontariusze, wspierając głębszą ideę. Przede wszystkim niosą pomoc, dają swoją energię, dzięki czemu mogą zyskać dużo więcej, gdyż upiększając czyjś świat, mają szansę upiększyć swój. Często wystarczą jedynie dobre chęci i odrobina czasu.

Jest wiele dróg, którymi idąc człowiek spełnia się jako wolontariusz. Mogą to być organizacje pozarządowe, jak na przykład Greenpeace, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy czy Caritas. Można wspierać placówki medyczne, domy dziecka… Można również uczestniczyć przy różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych mniej lub bardziej dochodowych. W tym tekście opiszę swoje doświadczenie wolontariatu, które miało miejsce w trakcie trwania imprez, gdzie stykają się różne kultury oraz postaram się zachęcić Czytelnika do angażowania się w dobrowolne działanie na rzecz pięknych idei.

Na początku lata, od 4 lat we Wrocławiu, mieście spotkań, odbywa się magiczny festiwal ludzi odważnych – "Brave Festival", trwający parę dni. Jest on organizowany przez Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła, a dochód z niego przeznaczany jest na organizację ROKPA, której nazwa pochodzi od tybetańskiego słowa "pomagać". ROKPA stworzyła m.in. specjalne programy wspierające dzieci w Nepalu i Tybecie, otworzyła filie w osiemnastu krajach na całym świecie, pomagając najbardziej potrzebującym dzieciom dotkniętych nędzą (m.in. w Polsce, Austrii, Kanadzie). W zależności od trudności występujących w danej grupie społecznej (jak brak domu, HIV, niedożywienie), ROKPA stara się pomóc nie tylko doraźnie, ale również dając możliwość samodzielnego, przyszłościowego rozwoju. Corocznie poszukiwani są wolontariusze, którzy zechcą wziąć udział w tym ciekawym przedsięwzięciu . Mają możliwość kontaktu z niezwykłymi-zwykłymi ludźmi, przyjeżdżającymi jako goście festiwalu, którzy chcą mówić o swoich korzeniach, swojej tradycji i swoich wartościach.

Moja przygoda z Brave Festiwalem rozpoczęła się w 2008 roku, przed festiwalową edycją o nazwie: "Rytuał Zaczyna się w Afryce". Zgłoszenie na wolontariat przesłała mi koleżanka zafascynowana festiwalem z 2007 roku ("Zatopione Pieśni"). Początkowo myślałyśmy o opiece nad którąś z grup, prezentujących swoją duchowość w trakcie festiwalu, jednak dzięki otwartości i kreatywności organizatorów mogłyśmy się zająć koordynacją warsztatów breakdance. Warsztaty prowadziła grupa chłopaków z Ugandy, tworzących "Project Uganda". Poprzez taniec starają się pomóc najmłodszym oderwać od naprawdę ciężkiej rzeczywistości. Miałyśmy możliwość od wewnątrz przyglądania się narodzinom fascynującej sztuki, prezentowanej na festiwalu. Jedne z najbardziej rozwijających mnie rozmów miały miejsce właśnie w trakcie "Brave’a". Zwiększył się mój szacunek do tradycji różnych kultur- do tego, co one ze sobą niosą i jak ważne są one dla duchowości człowieka. Zrozumiałam konieczność ochrony starych rytuałów, pięknych ceremonii marginalizowanych kultur, bo przecież one tworzą człowieka, one są esencjonalną częścią ludzkości. Działanie i bezpośredni kontakt z afrykańskimi artystami pozwoliły mi na zapoznanie się z kompletnie obcą dla nas, Europejczyków, mentalnością. Zachwyciło mnie podkreślenie zróżnicowania duchowego tętniącej Afryki. "Brave Festival" to w tłumaczeniu z języka angielskiego "odważny festiwal". Opowiada o ludziach, którzy – mimo przeciwności – są nadal sobą, są prawdziwi. Odwaga artystów tworzących to wydarzenie polega na próbach ocalenia swej tożsamości, poprzez pieśni, ruch, teatr, taniec. Odwaga wolontariuszy polega na pomocy w realizowaniu tej idei.

Magia "Brave Festivalu" pobudziła mnie do dalszego działania w jego ramach. W 2009 roku ruszyła edycja "Wszystkie Modlitwy Świata", która dała mi szansę spotkania się z odmiennym odczuwaniem duchowości religijnej, z innym jej wyrażaniem, a poprzez to szansę spotkania z samą sobą. Próby zrozumienia człowieka o innej wrażliwości kulturowej powodowały u mnie zderzenie z własnymi lękami i uprzedzeniami oraz nasuwały pytanie, skąd ja rzeczywiście pochodzę. Bycie częścią międzykulturowego wydarzenia umożliwia ludziom różnych wierzeń wyrażenie siebie, uzewnętrznienie wartości płynących ze źródeł tradycji. Wszystkie dni festiwalu były wielkim, inspirującym świętem i choć zróżnicowanym, to tworzącym jedno wielkie spotkanie religii i odważnych, wrażliwych ludzi.

W ramach ostatniej edycji Brave Festivalu 2009 miałam możliwość koordynacji wspaniałego, eksperymentalnego projektu Brave Kids. Pełne nadziei dzieci z ciężką przeszłością z Ugandy, Nepalu oraz Polski pod wspaniałym kierownictwem dynamicznie pracowały wspólnie nad jednym spektaklem, wielkim finałem Brave Festivalu. Choć były z diametralnie różnych kultur, rozmawiały jednym, wspólnym, uniwersalnym językiem- językiem dzieci, mających siłę i odwagę stwarzać lepszy świat. Nauczyłam się od nich trochę tego fantastycznego języka. Dzieci, dzięki swej wrażliwości, potrafią przełamywać bariery. A często wystarczy uważniej patrzeć i słyszeć, podać rękę innemu, co niezwykle uszlachetnia i kształtuje wewnętrznie.

Opisana przygoda, która mam nadzieję będzie miała kontynuację, jest jedną z moich dróg wolontaryjnych, którymi idąc pomagam i czerpię wiele dobrych nauk i ciepłych emocji. Wierzę, że moje działanie ma sens. Zachęcam Cię do angażowania się jako wolontariusz w różnego rodzaju sytuacje, gdzie można pomagając przełamywać swoje wewnętrzne granice, poznawać siebie i zmieniać świat na lepsze.

Artykuł powstał w ramach programu "3xE - E-WOLONTARIAT, E-TEKSTY, E-POMOC"
Program dofinansowany przez MINISTERSTWO PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich

Źródło: www.psychotekst.pl

(publikacja: 2009-12-18)

<< powrót

Wszystkie artykuły...

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2024 Psychotekst.pl