IT-SELF Małgorzata Osipczuk, www.it-self.pl, www.terapia-par-wroclaw.com
Forum Reklama Kontakt

Portal Pomocy Psychologicznej

Czwartek 29 października 2020

Szukaj w artykułach

Wszystkie artykuły...

Artykuły

KILKA SŁÓW O TRUDNEJ BEZSILNOŚCI...

Autor: Małgorzata Ziębińska

Źródło: www.psychotekst.pl

W rodzinach, w których jest uzależnienie, bezsilność jest często uczuciem najbardziej obecnym. Każdy z członków takiej rodziny jej doświadcza, świadomie lub nie. (...) Kojarzy się ona z próbą rozbicia muru głową, choć wiadomo, że się nie da. Tyle, że osoba w mur uderzająca o tym nie wie albo nie chce się z tym pogodzić...

Uczucia towarzyszą nam w życiu nieustannie i właściwie w każdej sytuacji, z jaką się spotykamy, możemy ich doświadczać. Pojawiające się uczucia są ważnym sygnałem tego, co dzieje się z nami lub w naszym otoczeniu, dlatego umiejętność ich rozpoznawania wydaje się tak cenna, choć dla wielu z nas bywa trudna. Warto zwracać uwagę na to co przeżywamy, jakie uczucia nam towarzyszą i co w związku z nimi możemy zrobić, co powinniśmy zrobić a czego robić nie ma sensu.

Nie ma dobrych i złych uczuć, właściwych i niewłaściwych, to podział nieuzasadniony. Zwykliśmy, niestety, cenzurować nasze uczucia i jedne wrzucać do worka uczuć zaakceptowanych, które dopuścić możemy, a drugie odrzucamy jako "nie takie", wstydliwe. Tymczasem, najlepiej kiedy przyjmujemy je wszystkie z pełną akceptacją. Te nieprzyjemne i trudne również.

Spośród trudnych uczuć, dla wielu z nas najtrudniejsza jest bezsilność... W dzisiejszym artykule kilka słów o niej właśnie.

Zazwyczaj postrzegamy siebie i wolimy się postrzegać jako osoby skuteczne, dobrze radzące sobie z rzeczywistością i tym, co ona nam przynosi. Pokonywanie pojawiających się trudności jest dla nas namacalnym dowodem, że damy sobie radę, że umiemy sobie radzić i znamy rozwiązania. Kiedy podejmowane działanie przynosi określone rezultaty, możemy realizować ważne dla nas cele. To daje nam moc i coś co można nazwać życiowym napędem.

Czasami jednak, w niektórych sytuacjach, pojawia się wbrew nam, uczucie bezsilności. Kojarzy się ono z próbą rozbicia muru głową, choć wiadomo, że się nie da. Tyle, że osoba w mur uderzająca o tym nie wie albo nie chce się z tym pogodzić... Najtrudniejsza bezsilność przychodzi do nas w sytuacjach, kiedy niewiele możemy zrobić w sprawach najwyższej życiowej wagi. Zaakceptowana bezsilność to pogodzenie się z brakiem środków i możliwości wpłynięcia na bieg wydarzeń lub na czyjeś zachowanie. Bezsilność, z którą godzić się nie chcemy, to ciągle staczana walka ze sobą, z drugą osobą, ze światem. Walka, która nas spala i niszczy.

W rodzinach, w których jest uzależnienie bezsilność jest często uczuciem najbardziej obecnym. Każdy z członków takiej rodziny jej doświadcza, świadomie lub nie. Uzależniony zderza się ze swoja bezsilnością wobec substancji, którą przyjmuje i zmaga się z nią chcąc sobie i innym dowieść, że ta substancja to nie problem, że ma kontrolę nad jej przyjmowaniem, że jeśli tylko zechce to przestanie, że sobie poradzi.

Inni członkowie rodziny widząc te zmagania wyraźnie widzą, że jest inaczej... Odczuwają skutki zachowań uzależnionego w swoim życiu i... no właśnie. Chcą to zmienić, pomóc, zaradzić. Podejmują wysiłki by ratować tę osobę, rodzinę, siebie - zazwyczaj w tak ustawionej hierarchii ważności. Te wysiłki rzadko przynoszą zamierzone efekty, bywa że obracają się przeciwko nim samym, a sytuacja nie ulega poprawie czy wręcz jest coraz gorzej.

Dramat tej walki o kogoś za niego samego, ma swoje źródło w tym, że chodzi o kogoś bliskiego, na kim nam zależy, kogo kochamy. Często jest to walka o dziecko. I gdzieś, w którymś momencie, pojawia się bezsilność, ale nie chcemy się z nią pogodzić bo mogłoby to oznaczać wywieszenie białej flagi - poddanie się. Tego zrobić za nic nie chcemy bo nie chcemy patrzeć na upadek, autodestrukcję i cierpienie ludzi najbliższych. To zrozumiałe.

Co zatem robić z tą niechcianą bezsilnością? Jestem przekonana, że warto się nad nią zatrzymać. Nie zaprzeczać jej istnieniu, nie spychać w kąt. Warto się zatrzymać w tej walce i przyjrzeć swoim działaniom z dystansem i realnie je ocenić, wyciągnąć wnioski. Nie odrzucajmy tego co się w nas pojawia, uczucie bezsilności też chce nam coś powiedzieć o nas.

Zaakceptowanie bezsilności to bardzo często pierwszy krok ku zmianie dla każdego w rodzinie, w której ktoś jest uzależniony.

Źródło: www.psychotekst.pl

(publikacja: 2006-06-29)

<< powrót

Wszystkie artykuły...

Wolni od Przemocy

Książki

Złożony zespół stresu pourazowegoZłożony zespół stresu pourazowego

Arielle Schwartz
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Krytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodziceKrytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodzice

David M. Allen
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

DogoterapiaDogoterapia

Kasper Sipowicz, Tadeusz Pietras, Edyta Najbert
Wydawnictwo Naukowe PWN

Zawód psycholog. Regulacje prawne i etyka zawodowaZawód psycholog. Regulacje prawne i etyka zawodowa

Dorota Bednarek
Wydawnictwo Naukowe PWN

Profilowanie kryminalneProfilowanie kryminalne

Scotia J. Hicks, Bruce D. Sales
Wydawnictwo Naukowe PWN

Przekleństwo perfekcjonizmu. Dlaczego idealnie nie zawsze oznacza najlepiejPrzekleństwo perfekcjonizmu. Dlaczego idealnie nie zawsze oznacza najlepiej

Malwina Huńczak
Wydawnictwo Samo Sedno

Komunikacja niewerbalna. Autoprezentacja, relacje, mowa ciałaKomunikacja niewerbalna. Autoprezentacja, relacje, mowa ciała

Monika Maj-Osytek
Wydawnictwo Samo Sedno

Najwybitniejsze kobiety w psychologii XX wiekuNajwybitniejsze kobiety w psychologii XX wieku

Sibylle Volkmann-Raue, Helmut E. Lück
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Zrozumieć dziecko wykorzystywane seksualnieZrozumieć dziecko wykorzystywane seksualnie

Magdalena Czub
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

BĄDŹ NAJLEPSZĄ WERSJĄ SIEBIEBĄDŹ NAJLEPSZĄ WERSJĄ SIEBIE

Adams Linda
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

I ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE. Jak zbudować związek idealny?I ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE. Jak zbudować związek idealny?

Willard F. Harley jr
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

DIAGNOZA W SOCJOTERAPII. Ujęcie psychodynamiczneDIAGNOZA W SOCJOTERAPII. Ujęcie psychodynamiczne

Wilk Maciej
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

PEDOFILIA. 30 wywiadów z pedofilamiPEDOFILIA. 30 wywiadów z pedofilami

Douglas W. Pryor
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

W PUŁAPCE MYŚLI Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiemW PUŁAPCE MYŚLI Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem

Steven C. Hayes, Spencer Smith
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Nieśmiałość. Zmień myślenie i odważ się być sobąNieśmiałość. Zmień myślenie i odważ się być sobą

Magdalena Staniek
Wydawnictwo Samo Sedno

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2020 Psychotekst.pl - Psychotekst.com