IT-SELF Małgorzata Osipczuk, www.it-self.pl, www.terapia-par-wroclaw.com
Forum Reklama Kontakt

Portal Pomocy Psychologicznej

Środa 21 października 2020

Szukaj w artykułach

Wszystkie artykuły...

Artykuły

CO MNIE CZEKA, JEŚLI BĘDĘ PIĆ DALEJ? - część II

Autor: Krzysztof A. Klementowski

Źródło: www.psychotekst.pl

Część druga - kolejne straty i pozorne próby ratowania się

Twoje coraz częstsze niedyspozycje spowodowane piciem oraz coraz silniejsze kojarzenie Twojej osoby z alkoholem, zacznie skutkować stopniowym załamywaniem się Twojej kariery zawodowej. Jako osoba niesolidna, mało wydajna i kompromitująca się podczas różnych imprez firmowych, zaczniesz trafiać powoli na boczny tor. Przestaniesz awansować i dostawać premie i podwyżki. Rzecz jasna, Twój współmałżonek szybko się w tym zorientuje, przez co coraz częstsze kłótnie w domu wzbogacą się o nowy temat.

Nieciekawy rozwój wypadków zacznie wreszcie do Ciebie docierać, wzbudzając niepokój, frustrację i złość na siebie i innych. Niestety, lata nadużywania alkoholu nauczą Cię, że najlepszym lekarstwem na wszelkie bolączki jest... alkohol. Im więcej szkód picie będzie czynić w Twoim życiu, tym więcej będziesz pić. Ciągi alkoholowe będą coraz dłuższe, wielotygodniowe, pić będziesz od rana i coraz więcej. Przerwanie ciągu siłą własnej woli przestanie być możliwe - to organizm wymęczony codzienną intoksykacją i niedożywieniem będzie w pewnym momencie mówić "stop!".

Niestety, odkryjesz, że przerwanie ciągu nie jest jeszcze końcem problemów, a wręcz przeciwnie - może być bardzo nieprzyjemne. A to za sprawą objawów abstynencyjnych, które zaczną towarzyszyć trzeźwieniu. Objawy abstynencyjne (czytaj: Kac i zespół abstynencyjny) to przede wszystkim przypominające chorobę bardzo złe samopoczucie psychiczne i fizyczne, stany lękowe, niepokój, bezsenność, drżenie rąk i całego ciała. I to one najprawdopodobniej sprawią, że zaczniesz wreszcie szukać pomocy. Masz wówczas do wyboru placówkę zajmującą się leczeniem odwykowym (Detoks (OLAZA) - kiedy i po co? Co tu leczą?), lub "odtruwacza" z gazetowego ogłoszenia. Niestety, bardzo wiele osób decyduje się na to drugie rozwiązanie. "Odtruwacz" przyjeżdża do domu, co zapewnia komfort i dyskrecję, nie wypytuje, nie porusza drażliwych tematów związanych z alkoholem, nie namawia do zaprzestania picia (w końcu jego interes opiera się na tym, że ludzie piją). Z reguły odtruwaniem zajmują się lekarze innych niż psychiatria specjalności, mający słabe pojęcie o mechanizmach uzależnienia i jego leczeniu.

Odtrucie, czyli detoksykacja, za którym nie idzie leczenie odwykowe, przynosi o wiele więcej szkody niż pożytku: daje złudne poczucie kontroli nad nałogiem i podtrzymuje w nałogu. Przy okazji detoksykacji osoba uzależniona może też "odkryć" leki z grupy benzodiazepin, które "świetnie" będą zastępować jej alkohol - do uzależnienia się i od nich włącznie.

Tak jak dla prawie każdego uzależnionego i dla Ciebie, Drogi Czytelniku, przyjdzie moment, w którym będziesz zmuszony wreszcie podjąć leczenie odwykowe. Zapewne tak jak wielu Twoich poprzedników będziesz zaczynać od Esperalu; może minąć nawet parę lat, zanim uświadomisz sobie, że Esperal nie chroni Cię przed piciem. I że nie jest prawdziwym leczeniem odwykowym. (czytaj: Na skróty czyli o tzw. "wszywce", Anticolu - jak to działa? Czy to leczy?) Pierwsza "wszywka" wystarczy być może na rok, ale już każda następna będzie przez Ciebie przepijana po coraz to krótszym czasie. Nic w tym dziwnego - Twój nałóg nadal będzie trzymał w ryzach Twoją psychikę.

Także grupy AA (Anonimowych Alkoholików) nie są wystarczającą formą pomocy, gdyż nie służą one terapii jako takiej, ale wsparciu osób, które są w terapii bądź ją przeszły. Terapia, na którą - miejmy nadzieję - w końcu trafisz, będzie kubłem wyjątkowo zimnej wody. Budowany latami przez Twój alkoholizm system iluzji i zaprzeczeń runie, konfrontując Cię z gorzką, bolesną i upokarzającą prawdą o sobie samym. Odkryjesz, jak bardzo alkohol Cię zniewolił, jak bardzo Cię zmienił, ile krzywdy z jego powodu wyrządziłeś swoim bliskim i sobie. I tak jak każdy przed Tobą zaczniesz walczyć z terapią, zaczniesz negować trafiające do Ciebie informacje. Nie będziesz potrafił pogodzić się z myślą, że już nigdy żaden napój alkoholowy nie będzie dla Ciebie dozwolony. Będziesz się buntować, może nawet obrażać na terapeutę.

Prawie na pewno zechcesz sprawdzić, czy przypadkiem nie jesteś w stanie pić alkoholu w sposób kontrolowany, w małych ilościach i nie codziennie. I przeżyjesz kolejny wstrząs, gdy jedna, druga czy trzecia i czwarta taka próba pokażą Ci, że nie kontrolujesz swojego picia, że dla Ciebie każdy kontakt z alkoholem oznacza kolejny ciąg.

Twój los się w tym miejscu waży. Możesz podjąć heroiczny wysiłek walki z nałogiem i pojedynek ten wygrać, czego z całych sił każdemu życzę. Może też jednak stać się i tak, a statystyka nie pozwala być optymistą, że poddasz się, że nie poradzisz sobie. I że wrócisz do picia.

Ponówmy więc pytanie z początku artykułu: co mnie czeka, gdy będę dalej pić? Ale o tym w trzeciej części......

Źródło: www.psychotekst.pl

(publikacja: 2006-06-28)

<< powrót

Wszystkie artykuły...

Wolni od Przemocy

Książki

Złożony zespół stresu pourazowegoZłożony zespół stresu pourazowego

Arielle Schwartz
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Krytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodziceKrytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodzice

David M. Allen
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

DogoterapiaDogoterapia

Kasper Sipowicz, Tadeusz Pietras, Edyta Najbert
Wydawnictwo Naukowe PWN

Zawód psycholog. Regulacje prawne i etyka zawodowaZawód psycholog. Regulacje prawne i etyka zawodowa

Dorota Bednarek
Wydawnictwo Naukowe PWN

Profilowanie kryminalneProfilowanie kryminalne

Scotia J. Hicks, Bruce D. Sales
Wydawnictwo Naukowe PWN

Przekleństwo perfekcjonizmu. Dlaczego idealnie nie zawsze oznacza najlepiejPrzekleństwo perfekcjonizmu. Dlaczego idealnie nie zawsze oznacza najlepiej

Malwina Huńczak
Wydawnictwo Samo Sedno

Komunikacja niewerbalna. Autoprezentacja, relacje, mowa ciałaKomunikacja niewerbalna. Autoprezentacja, relacje, mowa ciała

Monika Maj-Osytek
Wydawnictwo Samo Sedno

Najwybitniejsze kobiety w psychologii XX wiekuNajwybitniejsze kobiety w psychologii XX wieku

Sibylle Volkmann-Raue, Helmut E. Lück
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Zrozumieć dziecko wykorzystywane seksualnieZrozumieć dziecko wykorzystywane seksualnie

Magdalena Czub
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

BĄDŹ NAJLEPSZĄ WERSJĄ SIEBIEBĄDŹ NAJLEPSZĄ WERSJĄ SIEBIE

Adams Linda
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

I ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE. Jak zbudować związek idealny?I ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE. Jak zbudować związek idealny?

Willard F. Harley jr
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

DIAGNOZA W SOCJOTERAPII. Ujęcie psychodynamiczneDIAGNOZA W SOCJOTERAPII. Ujęcie psychodynamiczne

Wilk Maciej
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

PEDOFILIA. 30 wywiadów z pedofilamiPEDOFILIA. 30 wywiadów z pedofilami

Douglas W. Pryor
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

W PUŁAPCE MYŚLI Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiemW PUŁAPCE MYŚLI Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem

Steven C. Hayes, Spencer Smith
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Nieśmiałość. Zmień myślenie i odważ się być sobąNieśmiałość. Zmień myślenie i odważ się być sobą

Magdalena Staniek
Wydawnictwo Samo Sedno

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2020 Psychotekst.pl - Psychotekst.com