Tajemnice profilowania kryminalnego od dawna budzą żywe zainteresowanie widzów, czytelników i opinii publicznej. Czym tak naprawdę jest ta złożona dziedzina? Gdzie ma swoje źródła, jak rozwijała się na przestrzeni lat i na czym się opiera? Scotia J. Hicks i Bruce D. Sales w książce "Profilowanie kryminalne" odsłaniają tajniki tej nauki.
W ostatnich latach opinię publiczną coraz bardziej fascynuje profilowanie kryminalne. Zainteresowanie to znalazło swe odbicie w produkcjach filmowych i telewizyjnych, takich jak Milczenie owiec czy Psychopata, a także w powieściach, na przykład Alienista czy Anioł ciemności. Choć profilerzy w tych filmach, serialach czy powieściach sensacyjnych zazwyczaj posiadają akademickie wykształcenie i doświadczenie w pracy w policji, to jednak stosowane przez nich metody opierają się głównie na wiedzy intuicyjnej i okazjonalnych wizjach. Taki portret profilerów sprawia, że ich pracę postrzega się raczej jako formę sztuki niż naukę.
Mimo popularności, jaką cieszy się profilowanie, dowody świadczące o jego dokładności i użyteczności nie zostały jak dotąd zademonstrowane w sposób naukowy. Hicks i Sales w książce "Profilowanie Kryminalne" ukazują tę dziedzinę, jako wiarygodną i szanowaną, mogącą w znacznym stopniu usprawnić prowadzone przez policję śledztwa. W książce przedstawiono historyczny rys profilowania kryminalnego, krytycznie omówiono dotychczasowe nienaukowe modele profilowania oraz zakreślono ramy przyszłego działania badaczy zmierzające w kierunku stworzenia naukowego modelu profilowania kryminalnego. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych profilowaniem, zarówno zawodowo, jak i hobbistycznie.
Jak wyzwolić się spod wpływu niedojrzałych emocjonalnie rodziców
Dziewczyno, przestań ciągle przepraszać!
Sex edukacja
O dojrzewaniu, relacjach i świadomej zgodzie
Złożony zespół stresu pourazowego
Krytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodzice
Zawód psycholog. Regulacje prawne i etyka zawodowa
Przekleństwo perfekcjonizmu. Dlaczego idealnie nie zawsze oznacza najlepiej
Komunikacja niewerbalna. Autoprezentacja, relacje, mowa ciała
Najwybitniejsze kobiety w psychologii XX wieku
Zrozumieć dziecko wykorzystywane seksualnie
I ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE. Jak zbudować związek idealny?
Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2024 Psychotekst.pl