IT-SELF Małgorzata Osipczuk, www.it-self.pl, www.terapia-par-wroclaw.com
Forum Reklama Kontakt

Portal Pomocy Psychologicznej

Niedziela 23 czerwca 2024

Szukaj w książkach

Wszystkie książki...

Książki

KSIĄDZ EUGENIUSZ DUTKIEWICZ SAC. OJCIEC RUCHU HOSPICYJNEGO W POLSCE

KSIĄDZ EUGENIUSZ DUTKIEWICZ SAC. OJCIEC RUCHU HOSPICYJNEGO W POLSCEKs. dr Piotr Krakowiak SAC, Alicja Stolarczyk


www.hospicja.pl

Format: 16,5 x 23,8 cm, wydanie I, 164 strony, oprawa miękka, ISBN 83-922170-2-0

Opowieść o kapłanie, który, sam głęboko przejęty ludzkim cierpieniem i samotnością w obliczu śmierci, obdarzony niezwykłym darem towarzyszenia chorym i umierającym, przekazywał innym dobrą nowinę o miłości i miłosierdziu Boga.

W osobie ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC znajdą inspirację do działania wszyscy pomagający w hospicjach, ośrodkach medycyny paliatywnej, szpitalach i we wszystkich innych miejscach spotkania z ludźmi cierpiącymi. Historia ta pomaga także przygotować się kandydatom do wolontariatu, studentom medycyny, pielęgniarstwa, psychologii, teologii, pedagogiki i innych zawodów zorientowanych na pomoc drugiemu człowiekowi.

WSTĘP DO KSIĄŻKI

Mija kolejna rocznica śmierci ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC. Wiele osób zachowuje jego postać w życzliwej pamięci na skutek wieloletniej przyjaźni albo z powodu okazjonalnego spotkania, które w taki czy inny sposób zmieniło ich życie lub ich samych. Inni wciąż jeszcze rozliczają się ze swoimi wspomnieniami i zdarzeniami. Trudno zobaczyć wiernie sylwetkę człowieka z tak krótkiego dystansu. Dlatego, bez aspiracji do systematycznego studium i analizy, chcemy pokazać życie ks. Eugeniusza za pośrednictwem wspomnień osób, które z Nim się przyjaźniły lub współpracowały, i zechciały podzielić się swoimi refleksjami.

Zbieraliśmy świadectwa i wspomnienia od przyjaciół, znajomych, współbraci zakonnych i współpracowników z hospicjum. Do wielu z nich nie udało nam się dotrzeć, niektórzy z różnych powodów nie zdecydowali się przekazać nam swoich przemyśleń, chociaż na nasze zaproszenie odpowiedzieli także ci, którym jedno spotkanie utkwiło głęboko w pamięci.

Będą to więc luźne obrazy, fragmenty przeszłości, świadectwa czasu i historii wydobyte z ludzkiej pamięci, powiązane jedynie faktami z życia ks. Eugeniusza Dutkiewicza.

Część pierwsza zawiera biografię ks. Eugeniusza złożoną z fragmentów wspomnień, zespolonych w chronologiczną całość jedynie słowem wiążącym. Została ona podzielona na okresy, które wydają się charakteryzować pewien rodzaj działania i najważniejsze rysy sylwetki ks. Eugeniusza.

Część druga to wspomnienia i świadectwa spotkania z ks. Dutkiewiczem. Pojawia się w nich jako kapłan i kapelan chorych, duszpasterz i przyjaciel, twórca ruchu hospicyjnego w Polsce, a także - o czym może nie wszyscy wiedzą - jako aktywny działacz podziemia z czasów stanu wojennego i powstania "Solidarności".

W części trzeciej przedstawiono zarys historyczny rozwoju ruchu hospicyjnego na świecie i w Polsce. Jej celem jest przybliżenie idei hospicyjnej i medycyny paliatywnej osobom, które nie miały jeszcze okazji się z nią zetknąć lub poznały w niewielkim stopniu.

Pragniemy podziękować wszystkim, którzy włączyli się w tworzenie tej publikacji, przekazując swoje wspomnienia. Dodatkowo Andrzejowi i Szymonowi Brzóska, za wykonanie i opracowanie fotografii, bratu Michałowi Szczygiołowi SAC za pieczołowicie zebrane wywiady. I wreszcie, Katarzynie Krenz, za cenne wskazówki i wsparcie w opracowaniu redakcyjnym.

Wszystkie nadesłane wspomnienia oraz udzielone wywiady, z których jedynie fragmenty mogły być wykorzystane w tej publikacji, zostaną opublikowane in extenso w ogólnopolskim portalu hospicyjnym: www.hospicja.pl

Mamy nadzieję, że ta opowieść stanie się pretekstem i okazją do nadsyłania kolejnych refleksji, pamiątek i uwag - nie tylko o samym ks. Eugeniuszu, ale także o idei opieki domowej nad umierającymi i o ruchu hospicyjnym, które z takim zaangażowaniem i poświęceniem tworzył i propagował.

<< powrót

Wszystkie książki...

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2024 Psychotekst.pl