Strona główna Odwikłane Pomocne Słyszalne
  Strona główna  |  Aktualności  |  O projekcie  |  Pomoc e-mail  |  Pomoc  |  Odwikłane  |  Wiedza  |  Kontakt           

Aktualności

E-MAILOWY PUNKT POMOCY

  • W Twoim związku dzieją się niepokojące rzeczy, pojawiają się problemy w relacjach, z którymi nie możesz sobie poradzić?
  • Chciałabyś coś zmienić, ale nie wiesz jak?
  • Cierpisz, wstydzisz się, czujesz się odpowiedzialna za wszystko, bezradna, wyczerpana, niezrozumiana i osamotniona?
  • Myślisz, że z Tobą jest coś nie tak?
  • Nie wiesz, do kogo zwrócić się o pomoc?
  • Podejrzewasz, że Twój partner stosuje przemoc? A może nawet jesteś tego pewna?
  • Chcesz pomóc osobie z najbliższego otoczenia w podobnej sytuacji?
  • Szukasz wsparcia, wysłuchania, zrozumienia, informacji?

Jesteśmy grupą wolontariuszek z różnych stron Polski. Jesteśmy w różnym wieku, pracujemy w różnych zawodach, uczymy się, wykonujemy różne zadania, mamy różne zainteresowania i sytuację życiową. Łączy nas to, że na pewnym etapie życia pokonałyśmy przemoc w naszych związkach. Teraz chcemy pomagać innym kobietom. Naszą misją jest wspieranie ich w wychodzeniu z przemocy. Dobrze wiemy, że odwikłanie się z przemocy to trudny i długotrwały proces. Wiemy też, że jest to możliwe i naprawdę warto.

Zostałyśmy przeszkolone przez Stowarzyszenie Intro w zakresie wsparcia osób dotkniętych przemocą. Pomocy udzielamy bezpłatnie. Udzielamy także pomocy w języku rosyjskim.

Więcej o E-mailowym punkcie pomocy...********

ODWIKŁANE Z PRZEMOCY: "MOŻESZ WYJŚĆ Z TEGO PIEKŁA!"

Jesteśmy grupą kilkunastu kobiet z różnych stron Polski, w różnym wieku, pracujemy w różnych zawodach, wykonujemy różne zadania, uczymy się, mamy różne zainteresowania. Doświadczyłyśmy różnych rodzajów przemocy w związku. To, co nas najbardziej łączy, to właśnie ta różnorodność, odwikłanie z przemocowego związku oraz gotowość dzielenia się naszą wiedzą na rzecz wyplątywania się z przemocy i odzyskania siebie.
My odzyskałyśmy siebie, naszą przestrzeń do dalszego rozwoju i wiemy, jak to robić. Przetarłyśmy szlaki.
Zgodnie postanowiłyśmy przekuć nasze doświadczenia w realną pomoc innym uwikłanym kobietom, które przechodzą to, co my dawniej.********

Zapraszamy kandydatki na wolontariuszki na spotkanie na ZOOM!
16.04.2021, godz. 18:00, ZOOM

Serdecznie zapraszamy wszystkie panie zainteresowane wolontariatem w naszym projekcie - zarówno te, które już złożyły ankiety rekrutacyjne, jak i te, które jeszcze nie - na spotkanie informacyjne w pokoju internetowym platformy ZOOM. Chcemy opowiedzieć o tym, co planujemy i po co.
Spotkanie będzie też okazją by poznać część naszego zespołu i zadać pytania. Spotkanie nie będzie rejestrowane ani udostępniane - można wejść z włączoną lub wyłączoną kamerką. Posłuchać, popytać włączając mikrofon lub poprzez czat. Rozpoczniemy o 18.00 i planujemy skończyć o 19.00. Poniżej informacje o logowaniu.

Join Zoom Meeting: https://zoom.us/j/98829689375?pwd=MWhuOTFwL0oyU09oQWlqdThJKzBqdz09
Meeting ID: 988 2968 9375
Passcode: 717393********

NABÓR na wolontariat do projektu "Odwikłane - Pomocne - Słyszalne" Stowarzyszenia "Intro"
28.03.2021

Doświadczyłaś przemocy w związku, odwikłałaś się z niej i chciałabyś pomóc innym kobietom? Zbieramy grupę kobiet, które zaprosimy do BEZPŁATNYCH SZKOLEŃ ONLINE i stażu by mogły pomagać innym kobietom, wciąż uwikłanym w przemocowe relacje. Nie ma znaczenia, w jakim miejscu Polski mieszkasz. Liczą się Twoje zaangażowanie i chęć spożytkowania swoich doświadczeń z procesu uwalniania się z przemocy.

Więcej informacji w aktualnościach...********

Styczeń 2021 - wystartowaliśmy z 1,5 rocznym projektem. Podpisaliśmy umowę na jego realizacją z Fundacją Batorego, w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny.
Udostępniliśmy internetową pomoc prawną i psychologiczną za pomocą rozmów przez platformę ZOOM, na które umawiamy telefonicznie lub mailowo.
Udostępniliśmy dwie strony projektu:

Strony będziemy rozbudowywać również o psychoedukację.
Staramy się wypromować projekt, tak by informacja o możliwościach pomocy dotarła do osób, które jej potrzebują.
Możesz nas w tym wspomóc przekazując na nas namiary, adresy naszych stron, polubić nas na FB i udostępniać nasze posty.
Dziękujemy za wszelką pomoc!

Projekt "Odwikłane, pomocne, słyszalne"

Kobiety odwikłują się z przemocy! Udowadniamy to, wspieramy prawnie i psychologicznie, edukujemy. A wraz z nami One - Odwikłane!

Projekt "Odwikłane, pomocne, słyszalne" jest adresowany do kobiet doświadczonych przemocą - zarówno tych, które z przemocą obecnie się borykają, jak i tych, które już sobie poradziły.

Jako Stowarzyszenie Intro istniejemy od 2004 roku. Przez cały ten czas zajmowaliśmy się pomocą osobom doświadczającym szeroko pojętej przemocy, osobom po traumach, osobom w kryzysie. Od początku wykorzystywaliśmy do tego rodzaju pomocy również Internet, propagując pomoc psychologiczną online. Jesteśmy członkami Zespołów Interdyscyplinarnych ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie m.in. we Wrocławiu. Powołaliśmy do życia Portal Pomocy Psychologicznej www.psychotekst.pl a w ramach współdziałania z instytucjami i organizacjami bierzemy udział w społecznych kampaniach edukacyjnych dotyczących przemocy www.kampaniaprzemoc.pl.

W tym projekcie oferujemy pomoc prawną i psychologiczną: bezpłatnie, przez internetowe konsultacje, bez rejonizacji, bezpiecznie.

Zaprosimy grupę kobiet odwikłanych już z przemocy do bezpłatnych szkoleń i stażu by mogły pomagać innym kobietom, wciąż uwikłanym w przemocowe relacje.

Pomoc
psychologiczna i prawna

Pomoc psychologiczna ma pomóc w odzyskaniu sprawczości, poczucia własnej wartości, w poradzeniu sobie ze stanami lękowymi i stresem, pomóc zrozumieć uwikłanie i skutki przemocy wciąż obecne w życiu, pomóc uwolnić się z krzywdzących relacji i odbudować granice osobiste.

Psycholożka jest specjalistką od mechanizmów przemocy i traumy, rozumie uwikłanie i skutki przemocy.

Pomoc prawna ma wspomóc kobiety doświadczone przemocą w walce o swoje prawa, przygotować do rozpraw, pogłębić świadomość prawną. Możliwe skonsultowanie dokumentów, pomoc w sporządzeniu pism, doradztwo, pomoc w nakreśleniu strategii działań.

Nasza radczyni prawna doradzi jak zawiadomić o przestępstwie, jak egzekwować swoje prawa wobec instytucji, wesprze w sprawach karnych, rodzinnych, odszkodowawczych.

Więcej o pomocy psychologicznej i prawnej...

Odwikłane

CEL: Chcemy, by kobiety odwikłane z przemocy mogły zaangażować się w pomaganie innym kobietom i - szerzej - w walkę z problemem przemocy.

Problem przemocy wobec kobiet jest znaczącym problemem społecznym, na co dzień jednak bagatelizowanym. Media obrazują drastyczne akty przemocy, brakuje jednak obrazu całego procesu uwalniania się z przemocy, ogromnej pracy, jaką wkładają w to pokrzywdzone, brakuje wieści o pozytywnych zakończeniach. Kobiety, które doświadczyły przemocy ze strony partnerów, są niewidoczne i niesłyszalne w przestrzeni publicznej. Są jedynie odbiorczyniami pomocy, nie mają jednak wpływu na jej kształt czy dostępność. Ich głos nie jest słuchany podczas tworzenia regulacji prawnych, działań przeciwprzemocowych samorządów, decyzji o dystrybucji środków państwowych. Głosu kobiet, które odwikłały się z relacji przemocy, nie słyszą kobiety, które jeszcze jej podlegają - nie mogą więc budować nadziei na bazie doświadczeń ocalonych. Tymczasem kobiety, które wyszły z przemocy, mają ogromny zasób doświadczeń, którym mogłyby się podzielić z innymi. Mogą wesprzeć kolejne pokrzywdzone, mogą stać się self-adwokatkami w sprawie przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć. Chcemy to zmienić!

DZIAŁANIA: Od maja 2021 przeprowadzimy dla kobiet odwikłanych z przemocy SZKOLENIA - wyposażające w wiedzę prawną i psychologiczną w temacie przemocy i podnoszące kompetencje miękkie kobiet, które doświadczyły przemocy, ale już w znacznym stopniu sobie z nią poradziły i chcą się zaangażować w pomaganie innym kobietom doświadczającym przemocy. Cykl 6 weekendowych szkoleń odbędzie się poprzez Internet, z uwagi na pandemię. Szkolenia i wspólna przestrzeń /nasze zespołowe wewnętrzne forum internetowe/ pozwolą nam się poznać i dalej współpracować by dostarczyć wiedzy i wsparcia kobietom wciąż uwikłanym w przemocowe relacje. Stworzymy punkt pomocy online. Będziemy zachęcać i wspierać do aktywnego działania na rzecz pokrzywdzonych przemocą w lokalnych strukturach, do nagłaśniania problem przemocy w związkach poprzez np. nasze strony internetowe, do tłumaczenia zawiłości doświadczania przemocy by przeciwdziałać wtórnej wiktymizacji ofiar. W trakcie całego projektu chcemy wspierać uczestniczki mentoringiem, zachęcać do udziału w kampanii społecznej i do własnych inicjatyw, tak by stały się prawdziwymi self-adwokatkami.

Deklaracja dostępności

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG
Stowarzyszenie "Intro" 2021 - 2022